Anasayfa Evlilik Davetiyenize Karar Verdiniz Mi?

Davetiyenize Karar Verdiniz Mi?

0 1131

Son Dakikaya Bırakılmaması Gereken Bir Detay…

Davetiyenize Karar Verdiniz Mi?

Düğün davetiyesi evliliğinizi çevrenize duyurmak için en klasik bir o kadar da et­kili yöntem… Davetiyenizin rengi, şekli ve stili hem sizin tarzınızı hem de bu büyük güne verdiğiniz önemi yansıtır. Bu ne­denle tasarım ve detaylar çok önem taşır. Elbette tasarım ve uygulama için hayalle­riniz önemli ama bu konuda mutlaka bir profesyonelden yardım alın. Şekline ve detaylarına karar verdiğiniz davetiyenizin kaç adet basılacağı da ayrı bir konu. Ne çok fazla; ne de az olmalı. Bu nedenle, basımdan önce mutlaka davetli listenizi bir kez daha gözden geçirin. Davet etme­yi unuttuğunuz kimsenin kalmadığından emin olun. Düğün davetiyenizi matbaaya sipariş ederken davetli listenizdeki sayı­dan 30-35 tane fazlasını söyleyin. Böylece son dakika sürprizlerine karşı hazırlıklı olursunuz.

 İlk gördüğünüze karar vermeyin: Alternatifleri karşılaştırmak için zaman ayırın

Eğer basılı malzeme hazırlama konu­sunda deneyiminiz yoksa kağıt, metin, yazı tipi ve fiyatlar konusunda araştırma yapmadan karar vermeyin. Alternatifleri gördükçe fikriniz değişebilir. Elbette büt­çenize en uygun çalışmaya karar vermeniz de önemli. Davetiye hazırlığına başlarken basım için gereken süreyi sormayı unut­mayın. Düğün töreninizde masa kartı veya mönü kullanmayı, düğünün ardından da teşekkür kartı göndermeyi planlıyorsanız bütün bu malzemeleri birlikte bastırma­nız hem daha ekonomik olacak, hem de tümü aynı stili yansıtacaktır.

Gelenekler…

Düğün davetiyesi metni yazılırken uyul­ması gereken geleneksel kuralların varlığını göz ardı etmeyin. Bu konuda size yardımcı olacak bir iki ipucunu şöyle sıralayabiliriz:

  • Düğünü, müstakbel gelin ve damadın ai­leleri ilan eder.
  • Eğer anne-baba boşanmışsa, önce anne sonra baba, iki ayrı satırda çocuklarının evliliğini ilan eder. Boşanmış ebeveynler başka birisiyle tekrar evlenmiş ise çiftin adı kullanılır.
  • Ebeveynlerin profesyonel unvanları da­vetiyede belirtilmelidir.
  • Davetiye, müstakbel gelinin hem kızlık soyadını, hem de damatla ortak olacak so­yadını belirtmelidir.
  • Davetiyede, düğün töreninin ve isteğe bağlı olarak nikah töreninin yeri, tarihi ve saati net bir şekilde belirtilmelidir.
  • Düğün merasimi için katılımcı adedi belirlenmesi gerekiyorsa cevap verilecek telefon numarası ve görevli kişinin adı da­vetiyenin sağ alt köşesinde yer almalıdır. Bu bilgi başına “Lütfen Cevap Veriniz”in kısaltması olarak LCV notuyla konulur.

Sunumunuzu farklılaştırın

Nikah töreninize ya da resepsiyonunuza stilinizi yansıtmak istiyorsanız, bunun en etkili yolu davetiyeniz ile dekorasyonun birbirini tamamlaması olacaktır. Geleneksel davetiyeler genellikle kat­lanan ve yüz yüze basılan şekildedir. Ancak günümüzde geleneksel ile moder­ni ayıran nokta; yazım ve hitap şeklinde ortaya çıkıyor. Modern tarzda hazırlanan davetiyelerde müstakbel gelin ve damat evliliklerini kendileri ilan edip, törene misafirlerini kendileri davet ediyorlar. Bu noktada marjinal tasarım çalışmaları da yapılabilir. Ancak, unutulmaması gereken düğün davetiyesinin her yaş ve statüdeki akraba ve tanıdıklara yollanacağıdır. Gü­nümüzde tasarım konusunda bilgili olan adayların bilgisayar yardımıyla kendi özgün davetiyelerini hazırladıklarına da şahit oluyoruz.

Süreyle ilgili önceden önlem alın

Davetiyelerin üretimi, bazen hayal edi­lenden fazla sürebiliyor. Metin kontrolleri yapılırken gereken zaman ve davetiyele­rin adreslere ulaşma süresi düşünülerek en az 1 ay zaman ayırmanız gerekir. Eğer düğününüz Eylül’de olacaksa, davetiyeleri yaz tatilinden önce adreslere ulaştırmanız faydalı olacaktır.

 

Teşekkür etmenin yollan

Geleneklerinize göre düğünden önce ve­ya sonra gelen hediyelere teşekkür etmek önemli bir konu. Düğün organizasyonunu­zu bir profesyonel yardımıyla yapıyorsanız size öneride bulunacaktır. Ancak, kendi organizasyonunuzu yapıyorsanız, hediye­lere teşekkür kartı göndermek inceliğinizi ve karşınızdakine verdiğiniz değeri sergi­lemek için önemli bir ayrıntı. Günümüzde

teknolojik imkanlar kullanılarak internet ortamında hazırlanan fotoğraflı bir me­sajın mail yoluyla gönderildiği seçenekler de var. Ancak, davetiyeniz ile bir örnek teşekkür kartının gönderilmesi farklı bir değer katıyor. Hatta düğün gününden bir fotoğrafın bulunduğu bir karta el yazısı ile herkese kişisel bir not yazmak, sizi farklı kılacaktır.

 

BENZER HABERLER

Gelinlik Modelleri

0 1401

0 3438

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.