Anasayfa Sağlık Depresyondan Kurtulun!

Depresyondan Kurtulun!

0 690

“Kapalı havalarda içimi bir mutsuzluk kaplıyor, hiçbir şey yapmak istemiyorum” diyorsanız, bazen uykunuz kaçıyor bazen de sürekli uyumak istiyorsanız, iştahınız artıyor ya da azalıyorsa mevsimsel depresyon sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Hemen endişelenmeyin, bu sorunları aşmak elinizde…

Memorial Etiler Tıp Merkezi’nden uzman psikolog Tuba Erzan Kıran, mevsimsel depresyondan korunmanın yolları hakkında bilgi verdi:

Güneşle birlikte yaşam enerjiniz azalmasın
                “Mevsimsel özelliklerin kişilerin iyilik halini olumlu ya da olumsuz şekilde etkilediği bilinir. Özellikle kışın günlerin kısalması, güneş ışığının azalması, insanların sürekli kapalı ortamda kalması, psikolojiyi olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında. Bununla birlikte kış aylarında birçok kişide uyku ihtiyacı ve iştah artışı yaşanırken, enerji ve keyif düzeyinde de azalma görülebilir. Bu nedenle bozukluk olarak ifade edilmese de, kişilerin mevsime bağlı olarak depresif belirtiler gösterdikleri bilinir. Mevsimsel depresyon; her yıl belirli dönemlerde özellikle güneş ışınlarının azalmaya başladığı sonbahar-kış aylarında ortaya çıkan ve ilkbahar döneminde kaybolan, birtakım depresif belirtilerle kendini gösteren bir bozukluk. Bu bozuklukta depresyondan farklı olarak aşırı yorgunluk, uyku süresinde, iştah ve kiloda artış gibi belirtiler dikkat çeker.

Mevsimsel depresyon, kış depresyonuna göre daha az görünse de, yaz aylarında başlayıp sonbaharda düzelen türü olduğu da bilinir.”

Her 10 kişiden 3’ü olumsuz etkileniyor
Mevsimsel depresyon tanısı konulabilmesi için belirtilerin görüldüğü ve ortadan kaybolduğu sürecin iki yıl devamlılık göstermesi gerekir. Her 10 kişiden 3’ünün kilo, beslenme, uyku, sosyal faaliyet, iyilik hali ve enerji düzeyi gibi özelliklerinin mevsimsel değişimlerden olumsuz etkilendiği görülür.

Başa çıkmak için yapılacaklar
* Gün ışığından mümkün olduğunca çok faydalanın.
* Ev ve iş ortamınızı yeteri kadar aydınlatın, havalandırın.
* Düzenli spor yapın. Haftada üç gün 30-40 dakika spor, kişinin vücuduna sağladığı fayda kadar psikolojisi üzerinde de etkilidir. Spora zaman ayırmak, kişinin kendisini daha mutlu hissetmesine yardımcı olur.
* Uyku düzeninizi korumaya çalışın.
* Sağlıklı ve dengeli beslenin, karbonhidrat ve şeker tüketimini kontrol altında tutun.
* Destek kaynaklarını harekete geçirin.
* Sosyal yaşama, planlı şekilde zaman ayırın.

Bütün bu sıralanan önlemler, kişi üzerinde olumlu bir etki sağlayamadığı takdirde, daha detaylı değerlendirilmesi için konunun uzmanına başvurulması gerekmektedir. Uygulanan tedaviler arasında psikiyatrik destek, psikoterapi ve ışık terapisi yer alır.

Belirtileri
* Mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik
* Kendini değersiz hissetme, zaman zaman suçluluk duygusu içine girme n Uykusuzluk ya da aşırı uyku hali
* Enerji azalması, çabuk yorulma n İştah azalması veya artması (Daha çok karbonhidratlı yiyeceklere yönelme)
* Sinirlilik ve karamsarlık n Konsantrasyon bozuklukları

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.