Anasayfa Sağlık El sağlığı ve el bakımı için öneriler

El sağlığı ve el bakımı için öneriler

0 841

El bakımı, insanların en çok önem verdiği ve üzerinde durduğu sağlık konularından biridir. El bakımı dendiği zaman akla dolayısıyla el sağlığı da gelmektedir; çünkü bazı bakım yöntemleri, sadece güzelliğe değil; sağlığa dayalı olarak da iş görmektedir.

El bakımı, sosyal yaşam çerçevesinde de büyük önem taşır. Eğer sürekli başka insanlarla iletişim halindeyseniz el bakımınıza daha fazla dikkat etmeniz gerekir. İnsanlar, ilk gördükleri kişilerin genellikle fiziksel yönlerini göz önünde bulundururlar. Bu durumdan olumsuz olarak etkilenmek istemiyorsanız, fiziksel görünümünüze önem vermek zorundasınız. El bakımı da bu hususta çok önemli bir yere sahiptir, diyebiliriz.

El bakımı, kişilerin uğraştığı meslek dalına göre bir takım farklılıklar gösterebilir. Bazı meslek dallarında el kullanımı ön plandadır ve dolayısıyla yıpranma oranı da daha fazladır. Örneğin; inşaat işçileri, balıkçılar, kuaförler, güzellik uzmanları, dişçiler gibi meslek dalı erbapları ellerini sıklıkla kullanırlar. Mesleğin türüne göre bazı insanlar, kimyasal maddelere bile maruz kalabilirler. Mesela kuaförler, müşterilerinin saçlarını boyarken boyayla birebir temas halindedirler. Boyanın kimyasal yönünden etkilenmemek adına mutlaka eldiven ya da benzeri bir koruyucu madde kullanılmalıdır. Aynı durum inşaat işçileri için de geçerlidir.

Kimyasal maddelerden çok fiziksel maddelere maruz kalan bu kişilerin elleri, zamanla fiziksel yıpranmaya uğrar. Bundan korunmak için mutlaka özel koruyucu eldivenler kullanılmalıdır. Doktorlar ve diş hekimleri de el sağlıklarına dikkat etmek zorundadırlar. Mikroplardan ve bir takım hastalıklardan korunma adına muhakkak koruyucu eldiven kullanılmalıdır.

El sağlığı ve el bakımı, yaşanılan çevreye göre de bazı farklılıklar taşımaktadır. Örneğin; soğuk iklimde yaşayan bir kimsenin elleri, diğer bölgelerdeki insanlara göre daha çabuk ve daha fazla yıpranır. Bu durumda bu kişinin el sağlığı ciddi boyutlarda bozulabilir.

Eldeki nem oranı, el sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Eldeki nem oranı düşükse nemlendirici kremlerden ve özel bakım sütlerinden faydalanmak gerekir. Kozmetik dünyasında el sağlığı ve el bakımı için özel olarak hazırlanan yüzlerce, hatta binlerce farklı ürün mevcuttur. Bu ürünlerin tamamının faydalı ya da sağlıklı olduğunu söylemek zor olsa da çok kaliteli ve çok yararlı ürünlerin olduğunu söyleyebiliriz. Güvendiğiniz el bakım ürünlerini kullanarak siz de el sağlığınızı koruma altına alabilir, bu sayede daha güzel bir ele sahip olabilirsiniz.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.