Anasayfa Sağlık Gebelik Öncesi Akdeniz Anemisi

Gebelik Öncesi Akdeniz Anemisi

0 582

Özellikle Antalya, Antakya ve Mersin kıyı illerinde sıklıkla görülen Talasemi, yani halk arasında bilinen adı ile “Akdeniz anemisi”, çiftlerin evlilik öncesinde belirli tetkiklerden geçmesini gerektiren, hastalığın bulgularına rastlandığı takdirde genetik danışmanlık almalarının yaşamsal olduğu ciddi bir hastalıktır. Tüp bebek ve genetikteki yeni gelişmeler sayesinde ise hastalığın tedavisi etkin bir şekilde yapılarak gelecek nesillere taşınması önlenebilmektedir.

 

Akdeniz anemisi sık sık kan nakli gerektiriyor

Hastalığı taşıyan bir anne ile taşıyıcı bir babanın çocuklarında %25 oranında görülen Akdeniz anemisi hastalığı; hasta henüz bebekken, ağır kansızlıkla ilk bulgularını vermektedir. Hastada gelişen kalp yetmezliği nedeniyle sık sık kan nakline ihtiyaçduyulmaktadır. Hastaya yeterli miktarda kan verilemediğinde ise, normalde kan yapımının gerçekleşmediği organlardadahi (Karaciğer,dalak, yassı kemikler ve özellikle kafatası kemiklerinde) ilikdoku gelişmeye başlar ve budurum kemiklerin kırılmalarına neden olup, aynı zamanda çocuğun yüz şeklinde belirgindeğişikliklere yol açabilmektedir. Hastanın yüzünde meydana gelendeformasyonların yanı sıra;dalak ve karaciğer büyümekte, hastanın boyu kısalmakta, çocuk hasta ergenlik çağına girememektedir. Kan nakilleriyle vücutta biriken aşırıdemirin yol açtığı kalp sorunları, ileri yaşlarda çoğunlukla ölüm nedeni olabilmektedir.

 

Kalıcı çözüm kemik iliği nakli

Akdeniz anemisi hastalığının tedavisinde kan nakilleri tekrarlanabilmektedir. Öte yandan kemik iliğidışında kan yapımı vedemir birikimi nedeniyle aşırı büyümüşdalak ameliyatla alınabilir. Ancak, hastaları %70-80 oranında sağlığına kavuşturan en etkin tedavi yöntemlerinden biri kemik iliği nakilleridir. Yüzde yüzdoku uyumu olduğunda, tedavide kesin başarı sağlanabilir. Bu tip kemik iliği nakillerinde ilk olarak aile içerisindedoku uyumu olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Ailedışına çıkıldıkça, hastayla uyumludoku bulmak zorlaşırken, üremeye yardımcı tedaviler sayesinde, nakil için uygundokuya sahip bir gebelik planlaması yapılabilmektedir.

 

Tecrübeli ve profesyonel bir ekip tedavi sürecini kolaylaştırıyor

Anne, baba ve kardeşlerin kan örneklerinden alınarak başlanan tedavide, hastalığa neden olan gendekidüzensizlik saptanmakta ve gerekli işlemlere başlanmaktadır. Tedavi normal bir tüp bebek tedavisi süreci olarakdevam eder. Gelişen embriyolardan, hem “talasemi” açısından normal olan, hemdedoku uyumu yüksek yada tam olanlar seçilerek ana rahmine yerleştirilmektedir. Gebelik sağlıklı birdoğumla sonlandığı takdirde kemik iliği açısındandoku uyumu olan bebek 10 kiloya ulaştığında, kemik iliği nakli gerçekleştirilebilmektedir. Tedavi süreci uzundur vedikkat gerektirir. Bu nedenle, anne, baba ve kardeşlere yönelikdesteğin en üstdüzeyde olduğu profesyonel ve tecrübeli bir ekip şarttır.

 

Sağlıklı embriyo seçimi ile hastalığın önüne geçmek mümkün

Talasemi olgularında üremeye yardımcı tedavilerden fayda sağlanabilecek diğer bir durum da; henüz çocukları olmayan, ancak her ikisi de taşıyıcı olan çiftlere yapılan tüp bebek uygulamalarıdır. Süreç normal bir tüp bebek tedavisi olarak başlamakta, embriyoların gelişiminin ardından talasemi açısından genetik seçim yapılmaktadır. Bu seçim sonrasında, sağlıklı embriyolar ana rahmine nakledilir. Gebelik gelişimi ve sağlıklı bir doğum sonrasında ise bebek nakledilen embriyonun durumuna göre ya tam sağlıklı ya da taşıyıcı olarak doğacaktır. Ancak kesinlikle talasemi hastası olarak dünyaya gelmeyecektir.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.