Anasayfa Sağlık Göz Kararmasının Nedenleri

Göz Kararmasının Nedenleri

0 1383

Göz kararmasının nedir?

Göz kararması ani hareketlerde gözün önüne siyahlık gelmesi ve belli bir saniye gözün görememesidir.Kişi geçici bir dönem görememe sorunu yaşar.

Bu durum dikkate alınmalı bazı kişilerde ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir.Ama bazı durumlarda da çok masum bir belirtide olabilmektedir,bunun sürekliliği iyi izlenmeli ve  bunun yanında başka belirtilerinde olup olmadığı iyi kavranmalıdır.Birkaç kere tekrarlayan göz kararmaları çok fazla dikkate alınmamalıdır.

Fakat göz kararması sürekli olarak tekrarlıyorsa ve bunun yanında miğde bulantısı ve baş dönmesi de oluyorsa mutlaka uzaman bir doktora görünülmesi gerekir.Bazen sürekli de olsa önemsenmemektedir geçici bir tansiyon düşüklüğü olarak düşünülmektedir.fakat önemli bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

uzaman hekim mutlaka başka belirtilerin olup olamadığını araştırmalıi bazı durumlarda sizde beyin mr ı isteyebilir.Beyinde oluşabilecek bazı sorunlarda göz kararmasına neden olabilmektedir.

Göz kararmasının nedenleri nedir;

  1. tansiyon düşüklüğü
  2. tansiyon yükselmesi
  3. şekerin yükselmesi veya düşmesi
  4. miğde kanaması türlerinde olabilir.
  5. nabız artışlarında göz kararması olabilir.
  6. aşırı terleme,su kaybı,
  7. sıcak ortamlarda çok oturma
  8. ishal,terleme
  9. kusmalarda
  10. kullanılan ilaçların yan etkilerinden gibi durumlarda göz kararması yaşanabilir.

Eğer sürekli yaşadığınız bir göz kararma rahatsızlığınız varsa önemli olan kısa sürede hekime başvurmalnız gerektiğidir.

 

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.