Anasayfa Sağlık Horlamaya Son

Horlamaya Son

2 852

Horlama size hayatı zehir edebilir, hatta eşinize ve evi paylaştığınız diğer insanlara bile. Horlamaya son veremezseniz, özellikle aynı odada yatan insan için çekilmesi zor bir işkence olabilir. Uykusuz kalırsınız, ne kadar yatarsanız yatın dinlenmiş hissedemezsiniz bir türlü. Sağlıklı bir uyku uyuyamadığınız için, gün içinde de konsantrasyon bozukluğu, dalgınlık, tansiyon yüksekliği gibi sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Geceleri uykunuzu almanıza, bir güzel dinlenmenize, gün içinde de yorgun, dalgın ve sinirli  hissetmenize sebep olan horlama sorununun da elbet her şeyin olduğu gibi bir çaresi var.

Uyku Apnesi

Horlama, uykudaki solunum bozukluklarının basit ama farkedilen bir habercisidir. yalnız başına horlama probleminiz olabileceği gibi, yanısıra uyku apnesi sorunu da yaşıyor olabilirsiniz. Uyku apnesi olan bir çok insan bunun farkına bile varmaz. Horlama çevre için rahatsız edici olduğundan daha farkedilir özelliktedir. Tıkayıcı tipte horlama da denilen uyku apnesinde, şiddetli horlama kişinin tamamen nefessiz kaldığı bir süre için kesilmektedir. Bu süre içinde solunum tamamen durur. 10 saniyeden daha uzun sürecek şekilde bu solunum yapmama durumunu kişi bir saatin içinde 7den fazla kez yaşıyorsa hayati tehlike söz konusu demektir. Uykudayken kandaki oksijen seviyesi düşer, seyrek oksijenli kanı kalp daha fazla pompalayarak vücuda ihtiyacı olan oksijeni sağlamaya çalışır. Dolayısıyla kısa vadede ritim bozuklukları, uzun sürede ise kalp büyümesi ve yüksek tansiyon sorunları yaşarsınız.

 

Horlamanın belli başlı, ama tedavi edilebilir nedenleri vardır;

 1. Burun tıkanıklığı yapan her türlü hastalık horlamaya neden olur. Burnunuzu yatmadan önce açmak için burun damlası kullanarak, ya da buhar banyosu yaparak burun tıkanıklığı nedenli horlamaya önlem alabilirsiniz.
 2. Dil ve boğaz kaslarının gerginliğindeki azalma nedeniyle de horlama meydana gelebilir. Sırt üstü yattığınızda gevşemiş olan kaslar dilinizin boğazın arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu tarz horlama genelde uyku ilacı veya alkol kullandıktan sonra yatarsanız da meydana gelebilir.
 3. Boğazdaki dokuların normalden büyük olması da horlamaya neden olur. Özellikle çocuklarda geniz eti yada bademcik sorunları varsa horlama gözlemlenir. Aynı şekilde fazla kilolu kimselerde, benzer nedenle horlarlar.
 4. Küçük dilin aşırı uzun ve sarkık olmasıda horlamaya sebep verir. Boğaza doğru uzanıp hava yolunu daraltacağı için horlamanıza neden olacaktır.

Horlama Tedavisi

Her yatış pozisyonunda ağır horlama sorunu yaşıyorsanız, ya da aileniz tarafından farkedilmiş uyku apnesi sorununuz varsa, bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz. Ancak basit tipte horlamanız varsa, bunu yok etmek ve daha büyük, daha kalıcı bir sorun haline gelmeden önlemini almak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri uygulamakla işe başlayabilirsiniz;

 • Kendinizi aşırı yormaktan kaçının.
 • Uykudan önce alkol almayın.
 • Uyku ilacı ve sakinleştirici türevi ilaçları yatmadan önce kullanmayın.
 • Uyumadan önce ağır yemekler yemeyin.
 • Akşam yemeğini en geç uyumadan 3 saat önce yemiş olun.
 • Uykuda sırt üstü yerine yan yatmayı tercih edin.
 • Yatağın baş tarafını 10-15 cm kadar yükseltmek çözüm olabilir. Ya da baş ve boyun bölgenizi açılı bir şekilde yükselten horlama yastıklarından kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Diğer aile bireylerinin sizden önce uykuya dalmalarına izin verecek şekilde yatış saatinizi ayarlamaya çalışın.

BENZER HABERLER

2 Yorumlar

 1. Karşı balkondaki dayı horlamaya son ses devam ediyor 😀 tam 3 gündür geceme eşlik ediyor sağolsun 😀 😀 😀

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.