Anasayfa Güzellik Saç Sağlığını Korumak

Saç Sağlığını Korumak

0 608

Saçlarınızı sağlığına kavuşturacak ve güzellik anlamında da önemli katkılarda bulunacak çok özel tavsiyeler ile sizlerleyiz Meleklerim. Konusunda uzman kişiler tarafından sunulan bu özel tavsiyeleri dikkatli bir şekilde uygulayarak sizlerde saçlarınızı sağlıklı tutabilir ve saçlarınızın güzelliğine destek verebilirsiniz. 

Saç kremi kullanın

Özellikle soğuk kış aylarında, elektriklenme bir problem olabilir. Bunun nedeni havanın kuruluğu ve giydiğimiz yünlü parçalardan kaynaklanıyor. Hergün saç kremi kullanmalısınız.

Saçınızı nemlendirin

Her tür saç tipi için nemlendirici saç maskesi gereklidir. Düz ve hafif dalgalı saçlarınız varsa ayda bir ya da iki kere nemlendirici bakım maskesi uygulamalı, eğer kıvırcık saçlarınız varsa haftada bir kere maske uygulamalısınız.

Doğru tarağı seçin

Saçınızın karışık olmasını önlemek saç sağlığınız için önemlidir. Yanlış taranan saçlarda yıpranmalar daha fazla olur. Uzun ve kalın saçlı olanlar büyük geniş aralıklı fırçası olan tarakları tercih etmeliler. Böylece aralıklar ısının daha çabuk dağılmasını sağlar, kurumasını hızlandırır ve saç kurutma makinasının zararlarına karşı saçınızı korumuş olursunuz. Orta uzunluktaki saçlara sahip olanlar daha dar yoğun fırçalı tarakları tercih etmeliler. Uzmanlar gece karışan saçların önüne geçmek için ise geniş fırçalı bir tarağın içine yumuşatıcı krem sıkıp taramanızı tavsiye ediyorlar.

Karışan saç uçlarını kesin

Ne yaparsanız yapın, ne okursanız okuyun, saç uçlarındaki karışıklığı çözmenin bir yolu yoktur. Tek çözümü onlardan keserek kurtulmaktır. Karışıklığın yukarılara çıkıp, saçınızın daha fazla zarar görmesini engellemeniz gerekir.

Saç kurtuma makinasına ara verin

Saçınızı kuruturken makinayı yoğun olarak çalıştırmayın. Aralıklarla kurutun. Ve saçınızı kurutmadan önce zararı engelleyici ürünler kullanın.

Hergün şampuan kullanabilirsiniz

Saçınızı hergün yıkadığınızda kuruduğunu mu düşünüyorsunuz? Çabuk yağlanan bir saçınız varsa bu sizin için bir sorun teşkil etmez. Kullandığınız şampuan yağ miktarını artırmaz sadece saça daha fazla ağırlık ve matlık verir. Hergün yıkanmanızda hiçbir sorun yoktur.

Saç derinizi yok saymayın

Saçınıza olduğu kadar saç derinize de yeterince özen göstermelisiniz. Yüzümüzün canlılığını korumak için nasıl nemlendiriyorsak, saç derimiz için de aynısını yapmalıyız. Sağlıklı bir saça sahip olmanın yolu, saç derinize de saçınıza gösterdiğiniz özeni göstermenizden geçer. Kullandığınız ürünün nem dengesini sağladığından emin olun.

Şampuanınıza sadık kalın

Çoğu hikayenin aksine saçınız bir ürüne alışmaz. Şampuan saça alışır ve hep aynı sonucu verir. Şampuan alanlar, şampuanlarına sadık kalmayarak firmanın üründe değişikliğe gitmesine yol açarlar. Çok az insan uzun süre kullandığı üründen memnundur, bu nedenle birçoğu sürekli değiştirir. Buna rağmen tek bir ürüne sadık kalmak yerine alternatif ürünleriniz olsun. Her ay bir ürün değiştirmek yerine iki ürünü bir arada kullanın. Böylece sürekli yeni şampuan arayışına düşmemiş olursunuz.

Dikkatli uyuyun

Eğer yatakta sürekli dönen duranlardansanız, bilmeden de olsa saçınıza zarar veriyorsunuz. Yastık kılıfına sürekli sürten saçlarınız, kırılıyor ve yıpranıyor. Tabi ki put gibi yatın ve kafınızı çevirmeden uyuyun demeyeceğiz. Bunun için sizlere önerimiz, sabah kalktığınızda saçınızı karmakarışık bulmamak için, yatmadan önce saçlarınızı iki yandan örün. Bu daha az temas ve daha az yıpranma sağlayacaktır.

BENZER HABERLER

0 2249

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.