Anasayfa Sağlık Tatlı Krizini Engellemenin Yolları

Tatlı Krizini Engellemenin Yolları

0 875

Tatlı krizlerinizin önüne geçecek ve sizi daha sağlıklı beslenmeye yönlendirecek önlenler.

Çok stresli ya da yorgun olduğunuz zamanlarda kendinizi çikolata yerken mi buluyorsunuz? Peki, böyle durumlarda ne kadar şeker tükettiğinizin farkında mısınız? İşte tatlı krizlerinizin önüne geçecek tavsiyeler.Küçük bir parça tüketin

Tatlı krizi ile baş başa kaldığınızda küçük bir parça kurabiye ya da çikolata yiyin. Yediğiniz çikolata ya da herhangi bir tatlı, sizi krizden kurtaracak ve şeker isteğinizi bastıracaktır.

Sağlıklı hale getirin

Tatlı krizini küçük bir parça çikolata ile bastıramıyorsanız, daha çok kalori alacağınız atıştırmalıklara yönelmeyin. Tatlı şeyleri sağlıklı besinlerle bir arada tüketin. Örneğin, dilimlenmiş birkaç parça elma ya da muzu küçük bir miktar çikolataya batırıp yiyin.Fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişlerle birlikte de bir küçük parça çikolata yiyebilirsiniz.

Meyve tüketin

Tatlı krizi sizi ele geçirdiğinde meyve tüketmeye çalışın. Bir parça tatlı yerine, bir porsiyon meyve yerseniz vitamin ve lif gibi sağlıklı besinlerin vücudunuza girmesini sağlarsınız. Meyvenin yanı sıra, yanınızda mutlaka ceviz, fındık gibi kuruyemişler ve kuru meyveler de bulundurun.

 

Yürüyüş yapın

Tatlı yeme isteğini bastıramıyor ve bu fikri kafanızdan bir türlü atamıyorsanız, yürüyüşe çıkın. Koşabilir ya da birkaç egzersiz hareketi de yapabilirsiniz. Böylece aklınızı kurcalayan “tatlı yeme” fikrinden biraz uzaklaşıp, farklı bir aktiviteyle meşgul olursunuz.

Ara öğünleri atlamayın

Ana öğünleriniz arasında uzun süre bir şey yemeden beklemek, kan şekerinizin hızla düşmesine sebep olur. Bu sebeple ara öğünleri atlamayın ve mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Ara öğünlerinizde yiyeceğiniz bir porsiyon meyve ya da kuruyemiş kan şekerinizi stabil hale getirir ve tatlı krizlerini önler.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.