Anasayfa Genel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

0 649

8 Mart Kadınlar Günü 2013

Dünya emekçi kadınlar günü , kadınlar günü , 8 mart kadınlar günü , Dünya kadınlar günü olarak bilinen kadınlar günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.

Dünya emekçi kadınlar günü , kadınlar günü , 8 mart kadınlar günü , Dünya kadınlar günü olarak bilinen kadınlar günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.

Kadınlar Günü 8 Mart Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

40 bin dokuma işçisi Amerika’nın New York eyaletinde çalışma koşullarının zorluğundan dolayı  greve başlamıştır .Tekstil fabrikasında başlayan bu grev , polisin işçilere karşı büyük bir direnişine dönüşmüştür.Grev esnasında büyük bir yangın çıkıp , içerdeki işçiler de büyük bir panik yaratmıştır. Fabrikanın dışında kurulan Polis barikatından dolayı içerdeki işçilerin tahliyesi zorlaşmış ve 129 kişi hayatını kaybetmiştir.

Kadınlar Günü 8 Mart Nasıl Onaylanmıştır ?

Bu olaylardan sonra 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhang kentiden Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında Clara Zetkin  8 Mart 1857 yılında teksitil fabrikasında yangında ölen işçiler adına“Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

 

CheapAdultWebcam

BENZER HABERLER

Tırnak

0 1055

0 1158

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.