Anasayfa Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında

0 1124

Sindirim sisteminin kanal girişi ağızdır.Sindirimin ilk aşaması olan ağız yiyeceklerin tükürük ile karıştırılarak yutulmaya hazır hale getirilmesini sağlar.Çiğneme yutma konuşma tat alma gibi görevleri olan ağız sağlığı sandığımızda daha önemlidir.

Diş ve ağız sağlığı ülkemiz için olduğu kadar dünyada da en önemli sağlık sorunları arasındadır.Gereken önemin verilmediği ağız ve diş sağlığı yaşamı doğruda tehdit etmediği düşüncesi ile ihmal edilir.
Oysaki ağız ve diş sağlığı sandığımızdan daha önemlidir. Dişler besinlerin parçalanması yanı sıra konuşmadaki en büyük yardımcımızdır.Dişlerini kaybetmiş insanların bazı sesleri çıkarmada zorluk yaşadığı gerçeğini hepimiz biliriz.Bozuk eksilmiş dişler estetik açıdan da bizleri rahatsız eder.Gülerken ağzını kapatan insanlarla her ortamda karşılaşmışızdır.

Diş sağlığının bozulması nerede ise tüm organlarımızı etkileyecek durumlarla karşılaşmamıza neden olabilir.Diş çürükleri diş eti iltahapları sonucu ortaya çıkan enfeksyonlar eklem kalp ve böbrek gibi organlarımızda sağlık sorunları yaşamamıza yol açar.İlerleyen enfeksyon ve iltahap çene kemiğini eritebilir.

Düzenli olarak fırçalanan dişler mikroplara karşı dirençli olur.Fırçalama mikropların dişlere zarar vermesini önler.Temizlenmeyen dişlerdeki mikroplar ve besin artıkları bulunur.Plak denen bu birikintiler bakterilerin diş üzerine yerleşmesini sağlar.Asit ve asitli içecekler dişlerimize zarar verir.Dişin minesi üzerinde delik oluşturularak çürüklerin ilerlemesine neden olur.İlerleyen çürük cerahat oluşturur.Ağrı başlar.

Düzenli fırçalama diş ve ağız sağlığı için en önemli tedavidir.Periyodik olarak diş hekimine gitmeyen bir toplumuz.Yapılacak olan hiçbir şey kendi dişlerimizin yerini tutmayacaktır.Düzenli kontroller sayesinde ağız ve diş sağlığımızı koruyabiliriz.Erken müdahelelerle dişlerimizi kaybetmeme şansını elde edebiliriz.

Diş eti hastalıkları da çok yaygın olarak görülmektedir.Direkt olarak ağız hijyeni ile ilgilidir.Ağızda sağlanamayan hijyen diş ve diş eti hastalıklarının yaşanmasına sebep olur.Diş ve diş eti hastalıkları solunum sistemi bademcik ve sinüzit gibi hastalıklara neden olur Bakılmayan bir ağız kokulara neden olur.
Diş fırçalama da en önemli adım diş fırçasının seçimidir.

Ağızda kolay hareket edecek olan ve her noktaya kolay ulaşacak orta sertlikte fırçaları tercih etmeniz gerekir.Fırçalama sert değil yumuşak ve dairesel çizgiler çizilerek yapılmalıdır.Dişin dışı gibi iç yüzeylerinin de temizlenmesi gerekir.Sağlıklı bir fırçalama iki üç dakika sürmelidir.Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin .Sık değişen diş fırçaları bakteri üretmez.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.