Anasayfa Güzellik Altın Oran ile Yüz ve Burun Estetiği

Altın Oran ile Yüz ve Burun Estetiği

0 1660

                    Estetik cerrahide simetri, oran ve denge önemlidir. Altın oran tasarımı ve analizi ise daha üst bir kavramdır. Tabiattaki canlıların uzuvların oranı da bu orana göre uyumludur.

Altın orana uyumlu ve uygun ölçülerdeki canlıların ve cansız objelerin daha estetik ve güzel göründüğü savunulur. Yüzdeki simetri de estetik görsellikte çok önemlidir, nedeni ise içgüdüsel olarak doğumsal veya sonradan edinilmiş bir kusurun olmamasının algısını sağlar.

 

Altın oranın insanlık, bilim ve sanat tarihinde oynadığı inanılmaz rolü vardır. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından bulunmuş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Mısır piramidleri ve Atina’daki Parthenon tapınağında da bu oran bulunur. Rönesans sanatçılarından Leonardo da Vinci de tablolarında ve heykellerinde denge, oran ve estetik güzelliği elde etmek için bu oranı sıklıkla kullanmışdır. En meşhur eserlerinden Mona Lisa portresi de altın orana göre tasarlanmıştır.

Altın Oran; Bir doğru parçası uygun iki parçaya bölündüğünde küçük parçanın büyük parçaya oranı, büyük parçanın da bütün doğruya oranına eşit olmasıdır. Bu oran irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1.618 dir.

Günümüz araştırmacıları insan yüzünün altın orana göre uyumlu olması durumunda, olmayan yüzlere göre daha çekici olduğunu belirtirler. MÖ 1350′ de Mısır kraliçesi Nefertidi ve günümüz sinema sanatçılarından Angelina Jolie de altın oran da yüz hatlarına sahiptir. Her ikiside farklı zamanlarda yaşamalarına rağmen değişik toplumlar tarafından beğenilmiş ve arzu edilen yüzler olmuşlardır. Buda estetik güzellik algısında bir değişiklik olmadığının ispatı olmuştur.

Burun estetiği’ nde altın oran;

-burun taban genişliği ile ağız genişliği,

-burun delikleri genişliği ile burun taban genişliği

-burun uzunluğu ile burun yüksekliği arasında olmalıdır.

Yüz estetiği’ nde altın oran;

-yüzümüzün uzunluğu ile genişliği

-göz bebekleri arası ile kaşlar arası

-dudak-kaş birleşim yeri ile burun uzunluğu ve

-göz genişliği ile göz bebeği genişliği arasında ki gibi birçok alanda aranır.

Yüz ve burun yapısının tasarımı, altın orana bağlı kalındığında vücut doğallığında göre çözümlenir. Bu durumda yüzün kendi içerinsindeki uyumu, dengesi ve estetik görsel görüntüsü en yüksek seviye ye ulaşması sağlanır.


Op Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

BENZER HABERLER

0 2245

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.