Anasayfa Anne & Çocuk Altını Islatan Çocuklar

Altını Islatan Çocuklar

0 870

Altını ıslatan çocuklara kesinlikle utandırıcı sözler ve azarlamalar bu olayın tedavisi konusunda bilakis aksi tesir ettiği yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Henüz utanma hissi olmayan küçük çocuklar isyankâr olurlar. Büyük çocuk ise yaptığından zaten utandığı için bir de anne babasının utandırması onu daha fazla tedirgin eder.

Ya ona kendi çarşaflarını yıkatmaya ne demeli? Eğer neşeli bir tarzda yapılırsa faydalı olabilir ama çoğu kez, azarlama ve utandırmanın başarısızlığa uğrama sebepleri bunun için de mevcuttur.

Yatağını ıslatmamak için elinden geleni yapmaya hazır olan büyük çocuğu çişe kaldırmak için ona bir çalar saat almak ya da yatak her ıslandığında zil çalan bir makina temin etmek, faydalı olabilirse de bu metotların çocuğun tedirginliğini arttırarak mesaneye tesir ettiğini de hatırlamak gerekir. Bu sebeple, sinirli bir çocuk için kullanılmamaları tavsiyeye değer. Evde ve dış hayatında neşeli olan, büyük çocuğa tatbik edilmeleri daha makuldür.

Büyük çocuğa idrarını yaparken iki kere durmayı ve bir süre tutmayı öğretmek ve bunu birkaç hafta devamlı olarak denemesini tavsiye etmek doğru olur. Mesanesini kontrol etmeyi öğreneceği için, bu ona uyurken de yardımcı olacaktır.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.