Anasayfa Anne & Çocuk ‘Anne sütü gibi’ diyenlere ceza geliyor

‘Anne sütü gibi’ diyenlere ceza geliyor

0 545

Sağlık Bakanlığı bebek maması üreten firmalara gönderdiği yazıda, reklamlarda “anne sütü gibi” ifadesi kullananlara ceza geleceğini bildirdi.

 
                 Sağlık Bakanlığı bebek maması üreten firmalara gönderdiği yazıda, reklamlarda “anne sütü gibi” ifadesi kullananlara ceza geleceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Saim Kerman, mama üreticilerine gönderdiği yazıda Son günlerde, ulusal ve yerel bazda yayın yapan televizyon ve radyo kanalları, internet siteleri ve yazılı medyadaki reklam ve tanıtımlarında, “Bebeğinizin bağışıklık sistemini doğal olarak destekler ‘ ‘, “Anne sütü prebiyotiklerinden ilham alarak bağışıklığı güçlendiren tek formül ‘ ‘, “Güçlü kemik gelişimi ve sindirim kolaylığı sağlar ‘ ‘ gibi mevzuata aykırı sağlık beyanı içeren ifadelerin bulunduğu, hatta bazı firmaların tanıtım amaçlı ücretsiz ürün dağıtımı yaptığı tespitine yer verildi.

TOPLATILIR

TİTCK ‘ya “Sağlık beyanı ile satışa sunulacak ürünlerin, yapılacak incelemeyle bu beyanlarına izin verme, izinsiz veya gerçeğe aykırı sağlık beyanı ile yapılan satışları denetleme, gerektiğinde durdurma, toplama, toplatma ve imha iş ve işlemlerini yapma veya yaptırma, izin ve sağlık beyanları yönünden bunların her türlü reklam ve tanıtımlarını denetleme ve aykırı olanları durdurma, piyasaya arz edilen ilaç, tıbbi cihaz ve ürünlerin reklam ve tanıtımının usul ve esaslarını belirleme ve uygulamasını denetleme ‘ ‘ görevi verildiği hatırlatılan yazıda, kurumdan izin alınmadan, ilaç gibi sağlık beyanı belirtilerek yapılan tanıtım ve satışların, kanunlara aykırı olduğuna dikkat çekildi.

ETİKETLERE DİKKAT!

Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği ‘ndeki “Bebek formüllerinin etiketi, anne sütüyle beslenmeyi engellemeyecek ve ürünün uygun kullanımı hakkında gerekli bilgiyi sağlayacak şekilde düzenlenmelidir ‘ ‘ ifadesi hatırlatıldı. Yazıda, “Bu nedenle mevzuata aykırı olduğu anlaşılan, tüketiciyi aldatıcı reklam ve tanıtımların durdurulması, bu kapsamda dağıtımı yapılmış materyaller/numune ürünler var ise toplatılması gerekmektedir. Aksi takdirde, kurumumuzca gerekli idari tedbirlerin uygulanacağı hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim ‘ ‘ ifadesine yer verildi.

CheapAdultWebcam

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.