Anasayfa Sağlık Apandisit ve Belirtileri

Apandisit ve Belirtileri

0 786
Apandisit Belirtileri

Kısa apandisin iltihaplanması olarak açıklanabilen apandisit hastalığının en yaygın belirtileri arasında karın bölgesinde yaşanan ağrılar yer almaktadır.

Göbek deliği çevresinden başlayan ağrı karnın sağ alt bölgesinde yoğunlaşır. Kişi karın bölgesinde genel olarak bir ağrı hisseder. Ama sağ kısmındaki ağrılar ise daha batan tarzda ağrılardır. Ağrının haricinde kusma, mide bulantısı, ateş, kabızlık ya da ishal, gaz sorunu ve sırt ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişse de ağrı ortak belirti olarak adlandırılabilir. Apandisit olup olmadığınızı karnınıza dokunarak da anlayabilirsiniz. Elinizi karnınıza bastırdığınızda normalden daha sert ya da şiş hissediyorsanız aynı zamanda ağrınız da varsa apandisit olma ihtimaliniz vardır. Yürürken karın bölgenizde ağrı yaşıyorsanız bu da apandisitin bir belirtisi olabilir. Ağrınız cenin pozisyonda yatarken azalıyorsa yaşadığınız ağrının nedeni apandisit olabilir. Apandis patlaması ciddi bir sağlık sorunudur.

Bu yüzden bu bölgedeki ağrılar dikkate alınmalı, tekrarlayan durumlarda doktora başvurulmalıdır. Doktor apandisit şüphesi ile bile apandisit ameliyatı yapabilir. Apandisin iltihabı akıtıldıktan sonra bir hafta içinde apandisit ameliyatı gerçekleştirilir.

Genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilen bu ameliyatta cilt yüzeyinde yaklaşık 10 cm’lik bir bölge açılarak apandis alınır. Apandisit patlamışsa ve iltihap karın bölgesine yayılmışsa operasyon sırasında bu iltihaplı bölge büyük bir titizlikle temizlenir.

Ameliyattan sonra normal aktiviteler geri dönüş 2-3 haftayı bulsa da hasta ameliyattan 12 saat sonra ayağa kalkabilmektedir.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.