Anasayfa Anne & Çocuk Bebeklerde Cilt Bakımı İçin Öneriler

Bebeklerde Cilt Bakımı İçin Öneriler

0 764
Bebeklerde Cilt Bakımı

Özellikle yeni doğmuş ve bebeklik döneminde cilt bakımı çok önemlidir. Bebeklerin ciltleri oldukça hassastır. Çoğu fonksiyonları gelişmemiştir. Yeni doğan bebeğin cildi 6. haftadan sonra yetişkin cildinde benzemeye başlar. İlk 6 haftalık bakımda çok dikkatli olmak gerekir.

Bebeklerin kıyafetleri güneşte unutulmamalıdır. Özellikle cildine direk temas eden (atlet zıbın) kıyafetler ütülenmemelidir. Bebek giysilerinde pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Bebeklerde bağışıklık sistemi içinde cilt bakımı oldukça önemlidir. Bebek temizlik ve bakım ürünü seçerken parfümsüz ve katkı maddesi olmasına dikkat edilmelidir. İçerisinde bulunan kimyasallar ve parfümler bebeğin hassas vücudunda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Bitkisel kaynaklı ürünler seçmek daha sağlıklı olacaktır. Bebekleri sık sık banyo yaptırmak vücudundaki göreneklerini temizler terlemeyi azaltır. Hafta 2 kere katıksız bebekler için üretilen şampuanlarla banyo yaptırmak yeterli olacaktır. Banyo suyu sıcaklığı her zaman ılık olmalıdır. 35-37 derece civarı olması yeterli olacaktır. Banyodan sonra koltuk altı boyun ve kulak arkası özenli bir şekilde kullanmalıdır. Yaş kalmamasına dikkat edilmelidir.

Bebeklerin derisi aşırı sıcak ve aşırı soğuğa karşı hassastır. Diğerlerinde sadece su ile yıkanması yeterlidir. Bebeğin cildi sürekli yenilenme içerisindedir. Yüzünde elinde vücudunun bir çok bölümünde rastlayan bilirsiniz. Banyodan sonra veya silerek temizledikten sonra doğal bebek yağı veya doğal seslendirilen ile masaj yapılmalıdır.

Bebeklerin bezleri sık sık değiştirilmelidir. Aksi halde pişik ve tahriş olur. Bez değiştirdikten sonra deriyi zedelemeyecek ürünler ile bakım yapılmalıdır.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.