Anasayfa Mecmua Bitkilerin Korunması

Bitkilerin Korunması

0 283

İki türlü bitki koleksiyonu vardır;

Canlı bitkiler ve kurutulmuş

Örnekler, çoğunlukla özel bitki presiyle preslenen bitkileri, özel yerlerde koruyarak oluşturulan kurutulmuş örnekler koleksiyonu, uzmanların incelemesine sunulabilmektedir. Canlı bitkiler ve koleksiyonu oldukça önemlidir ve bazı ender rastlanan bitki soylarının tükenmesinin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Çiçek koleksiyonu yapmak, çiçekleri yönteme uygun biçimde kurutmak, bitkileri tanımak ve bilgi edinmek için en iyi yoldur.

Bununla birlikte bitkilerin tohum üretmelerini engellememek için doğada yetişen yabani çiçekleri toplamak gerekir. Avrupa ülkelerinde bütün yabani bitkiler yasalarla korunmaktadır. Gerekli bilgi ve izin alınmaksızın, hiçbir yabani bitki, köküyle sökülemez. Bitkilerinizi kendiniz yetiştirmek istiyorsanız, az miktarda tohum toplayabilir ya da yabani bitki tohumlarını satın alabilirsiniz. Böylece yabani bitkilere zarar vermeden, onları inceleme şansını elde edersiniz.

Bitki Koleksiyonu Donanımı

Koleksiyon yapmak amacıyla toplanan bitki örneklerini, önce özel bir bitki presiyle presleyip, sonra kurutma şişesine koymak ve şişenin üstündeki etikete, bitkiyi kimin, nerede ve ne zaman bulduğunu yazarak saklamak gerekir. Kurutulmuş bitkinin ayrıntılı olarak incelenmesi istenirse, bitki, şişesiyle birlikte uzmanlara sunulabilir.

Daha Çok Bilgilenme

Yabani bitkilerle ilgili daha çok bilgi edinmenin en iyi yolu, resimlerini yapmak ya da fotoğraflarını çekmektir. Bitkilerin fotoğraflarını çekmeniz, oluşumlarıyla ilgili pek çok ayrıntıyı saptamanızı sağlayacaktır; bir büyüteç yaprakları ve taç yaprakları yakından incelemek için çok yararlıdır. Tohum toplamak ve toplanan tohumlardan bitki yetiştirmek, sabır ve özen gerektirir. Tohumlar kuru yerde korunmalıdır. Dikmeden önce birkaç hafta buzdolabında tutulursa, tohumların pek çoğunun çimlenmelerini kolaylaştırmış olursunuz. Mürdümük bitkisinin ki gibi büyük tohumlar, kabukları zımpara kağıdıyla hafifçe zımparalandıktan sonra dikilirse, çabucak çimlenir.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.