Anasayfa Sağlık Cilde Zarar Veren Maddeler

Cilde Zarar Veren Maddeler

0 838

Cilt sağlığı tüm bayanlar için son derece önemli bir konudur. Bazı bayanlar cilt bakımını sabah akşam krem sürmek olarak görmektedir ancak cildi korumak için cilde zarar veren maddelerden de uzak durmak gerekmektedir.  Cildimizi sabah akşam temizleyerek önemli bir adım atarız ancak yediklerimize dikkat etmeden kesin sonuç elde etmemiz mümkün değildir.

Cilde zarar veren maddelere baktığımızda

Şeker: Şeker hücrelerin ihtiyaç duyduğu besinleri çalan bir maddedir. Buda cildin zarar görmesine sebep olur. Şeker besinleri çalmakla birlikte ciltteki renk değişikliklerinin ve lekelerin de başlıca sebebidir. Kahverengi lekelerin oluşumuna sebep olmaktadır. Şeker yüzünden kalsiyum ve diğer mineralleri kaybedebiliriz. Bu durum doku kaybına sebep olur ve bunun sonucu da sarkık ve gevşek bir cilde sahip olabiliriz.

Yağlar: Cilde zarar veren ve uzak durmamız gereken maddelerden biri de yağlardır. Bilim adamlarına göre yağların oksidasyonu ciltteki yaşlanmanın ilk sebebidir.  Yağlardan uzak durmak için beslenme alışkanlıklarımızdan bazı yiyecekleri çıkarmamız gerekmektedir. Cilde zarar veren yağlı yiyeceklere baktığımızda kırmızı et, mayonez, çikolata, çörekler, patates cipsi, fındık ezmesi, margarin, fast food ürünlerden uzak durmak gerekmektedir.

Sigara: Sigara cilde zarar veren maddelerin başında gelir ve cildin oksajenlenmesini %30 azaltırken cildi %40 oranında inceltir ve hassaslaşmasına sebep olur.

Alkol: Alkol vücudumuzu susuz bırakır ve B vitaminlerini çalar. B vitaminini çalarak cilde zarar veren bir madde olduğunu gösterir çünkü B vitamini cildin ışıltılı ve temiz olmasını sağlayan bir vitamindir.

Kafein: Kafein cildi susuz bırakarak zarar veren bir diğer maddedir. Stres hormonlarının salgılanmasına sebep olmaktadır. Bu durumda cildin kuruması ve erken yaşlanmasına sebep olmaktadır. Bu maddelerin kullanılmasını azaltmak gerekmektedir. Alkol ve sigaranın kesinlikle kullanılmaması önerilmektedir.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.