Anasayfa Anne & Çocuk Çocuğum Neden Bu Kadar Uyumsuz ?

Çocuğum Neden Bu Kadar Uyumsuz ?

0 709
Uyumsuz Çocuk

Ailelerin özellikle de günümüzde en büyük şikayetlerinden bir tanesi çocuklarının uyumsuz oldukları konusu. Tabi ki bu konu da bir yorum yapılmadan önce uyumsuzluk olarak nitelendirilen davranışların neler olduğunu belirlemek ve ona göre önlemler almak gerekir.

Belkide ebeveynlerin uyumsuzluk olarak gördüğü şey aslında çocuğun ilgi çekmek yada isteklerini yerine getirtmek için kullandığı bir yöntem de olabilir. Bunu daha iyi anlayabilmek adına önce uyumun ne olduğunu bir tanımlayalım.
Uyum; kişilerin sahip oldukları çeşitli özelliklerin kendi iç benliği ile dış çevresi arasında dengeli olarak sürdürülebilme halidir. Uyumsuz çocuklar endi dünyaları ile dış dünya arasında denge ve iletişim kurmakta zorlanan, bunun neticesinde gelişim süreçlerinde zorluklar yaşanan çocuklardır.

Çocuklarda ki bu uyum sorunun tedavi edilebilmesi ve çocuğun gelişiminin normal seyrine dönüşünün sağlanabilmesi için öncelikle tüm bedensel ve psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi bunun altında yatan sebepleri araştırmak gerekir. Çocuklarda uyumsuzluğun temel sebepleri vardır.
Kalıtım; Kalıtım pek çok rahatsızlığı nesilden nesile aktarmada önemli bir faktördür. Uyumsuzluk içinde geçerlidir. Fakat doğru bir eğitim ile önlenebilir yada en azından azaltılabilir.

Bedensel etkiler; Fiziksel farklılıklar yada eksiklikler, kronik bir takım hastalıklar, kazalar ve ani şoklar çocuklarda uyumsuzluk sorununun ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bunlar tek olarak herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte çevrenin olumsuz etkisi ile çocuklarda uyum sorunlarına neden olur.

Temel ihtiyaçların eksik kalması; Biyolojik, psikolojik ve sosyal ihtiyaçların yeterince tatmin edilmemesi doyurulmaması neticesinde çocuklarda ciddi uyum sorunları baş göstermektedir. Bu etken uyumsuzluğun en sebeplerinden bir tanesidir.

Çevre etkisi; Başta ailesinden gördüğü sevgisizlik, ilgi eksikliği hoşgörüsüzlük gibi faktörler çocuğu dış dünyaya karşı uyumsuz bir birey haline getirecektir. Bunun yanı sıra arkadaş çevresi, etrafında ki büyüklerin davranışları, televizyon v.b. diğer mecralarda izleyip gördükleri çocukların uyumu konusunda önemli etkenlerdendir. Çocuk bu çevrelerden olumsuz sinyaller aldığında bu onu olumsuz etkileyecektir.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.