Anasayfa Evlilik Düğün Baskısından Kurtulmak İçin 10 İpucu

Düğün Baskısından Kurtulmak İçin 10 İpucu

0 1083

Hayatınızın dönüm noktasına sayılı günler var ve baskı altındasınız.Düğün sevincinizi strese kurban etmeyin.

İşte size rahatlamanız için 10 ipucu!

Evlilik kararını almak çok güzel olsa da çiftlerin gözünü korkutan bir süreç. Düğün öncesi hazırlıklar, fikir ayrılıkları ve ailelerin tanışması çiftlerin stres dolu günler yaşamasına neden oluyor. İşte dikkatli davranmanız gereken konular ve stresinizi azaltmanız için bazı ipuçları…

1- Kendinizi ve ilişkinizi değerlendirin

Evlilik için gerçekten hazır mısınız? Bu sü­reçte belki de hayatınızda o dilimine kadar hiç ilgilenmediğiniz detaylar, protokollar karşınıza çıkacak. Endişe düzeyiniz bu nedenle yükselecek. Detaylarda boğulma­dan duygularınızı ve heyecanlarınızı fark etmeniz önemli. O nedenle evlenmeden önce doğru yolda olup olmadığınıza karar vermek için en yakınlarınızdan yardım alın. Kendinize şunu sorun: “Neden bu kadar stresli hissediyorum ve bununla başa çıkmak için ne yapmalıyım?” Hazır­lık süresinde farkındalık yaratmanız ve hislerinize kulak vermeniz anahtarınız olacaktır.

2- Duygularınızı kaleme alın

Duygularınızı kaleme almanız yüzleşemediğiniz duygulan ortaya çıkarır. Ayrıca yazmak en rahatlatıcı yöntem­lerden biridir. Öfkenizi, sevincinizi yazıya dökün; aradan geçen süre içinde duygularınız yatıştıktan sonra tekrar göz gezdirdiğinizde kendinizi değer­lendirme fırsatını da bulursunuz. Bu notlar ilerleyen yıllarda evlilik süre­cinde yaşananları keyifli anılar olarak hatırlamanıza da yardımcı olacaktır.

3- Rahatlayın

ilgilenmeniz gereken onca iş ve üzerinizdeki baskı yüzünden bunalmış hissetmeniz gayet doğal. Endişelerinizi uzaklaştırmaya çalışın. Gün içinde ya da akşam yatağınıza uzandığınızda nefes egzersizleri yapın. 10 dakika boyunca sadece nefes alıp vermenize odaklanın. Böylece çarpıntınız azalacak, kaslarınız gevşeyecek. Üstünüzdeki rahatlamayı kısa zamanda hissedeceksiniz.

4- Hoş kokular kullanın

Lavanta kokusu ruhu yatıştırıcı özelliğiyle bilinir. Ayrıca yasemin, papatya ve fes­leğenin de rahatlatıcı özelliği var. Elinize az miktar lavanta ya da gül yağı alın ve omuzlarınıza sürün. Stresli halinizden kı­sa zamanda kurtulacaksınız. Ayrıca hoş kokulu bir mum yakın ve bitkisel çay içip biraz kestirin. Dinç ve huzurlu kalkacak­sınız.

5- İhmal etmeyin

Henüz spor yapmaya başlamadıysanız mutlaka başlayın. Spor egzersizleri psikolojinizi olumlu yön­de etkileyecektir. Mutluluk hormonu salgılayacağınızdan daha huzurlu his­sedeceksiniz. Yürüyüşe çıkın, koşun ya da mutfakta dans edin. Herhangi bir fiziksel aktivite stresinizi azaltacak sizi rahatlatacaktır. Egzersiz yapmanın stresi önlediği tüm doktorlar tarafın­dan söylenen bir şey. Biraz egzersizle hem stresinizi atabilir hem de vücudu­nuzu daha formda tutabilirsiniz.

6- Kendinizle yüzleşin

Biraz sinirli ve gergin hissetmeniz çok normal. Nişanlılık sü­reci sadece mutlu zamanlardan ibaret değildir. Hatta evlilik öncesi duyulan endişe, heyecan ve mutluluğu getirir. Evlilik öncesi bu bağlılığı sorgulamanız ve duyduğunuz birtakım en­dişeler, evlenmek istemiyorsunuz anlamına gelmez. Aksine bu farkındalık çok daha sağlam temeller sağlayacaktır. Siniriniz ve endişelerinizde yüzleşip yolunuza devam etmelisiniz. Eğer kendinizi çok gergin hissediyorsanız bir yakınınıza derdinizi anlatın. Sinirlerinizin gevşemesine yardımı dokunacaktır.

7- Nişanlınızı ihmal etmeyin

Düğün organizasyonunun baskısı ve stresi altında çiftler birbirlerinden uzaklaşabilir ya da öyle hissederler. Nişanlınızı ihmal etmeyin. Baş başa geçireceğiniz ortamlar yaratın. İlgi ek­sikliğinden ötürü partnerinizin size olan ilgisi eksilsin istemezsiniz; gülümseyin. Gülücükler yüzünüzden eksik olmasın. Bu hem sizi hem de partnerinizi ra­hatlatacaktır. Onun da sizinle benzer stresler yaşadığını hatırlayın. Düğünle ilgili endişeleriniz varsa bunu partne­rinizle mutlaka paylaşın. Çekinecek bir şey yok, bu tamamen ikinizin de pay­laşması gereken çok doğal bir süreç. Mükemmel bir düğüne değil, güzel bir ilişkinin başlangıcını kutlamaya hazır­landığınızı unutmayın. Düğün günü yaklaştığında, her şeyi bir kenara bıra­kın; telefonlarınızı kapatın ve 24 saat baş başa kalın. Ve bu süre içinde de dü­ğünden değil aşkınızdan konuşun.

8- Meditasyon yapın

Hayatınızın bu döneminde yeni ilişkileriniz de yapılanıyor. Bu aktörlerin başında da eşinizin annesi geliyor. Kayınvalide ko­numu eski yıllardan bu yana hep endişe veren bir statüye oturtulmuştur. Eğer nişan­lılık döneminde kayınvalideniz ile dostane bir ilişki kurma fırsatınız olmamışsa ve bu konu sizi stere sokuyorsa, yalnız kalabile­ceğiniz bir yer bulun ve gözlerinizi kapatın. Derin bir nefes alın “kendimi iyi hissediyo­rum” deyin, tekrar derin bir nefes alın ve “huzurluyum” deyin. Bu tarz bir meditas- yon kesinlikle sizi yatıştıracaktır.

9- Kendinizi şımartın

Masaj, spa, cilt bakımı hatta manikür pe­dikür bile iyi hissetmenizi sağlayacak. Spa yapamıyorsanız bile zaman zaman küve­tinizi köpükle doldurup keyif yapın. Ilık ve rahatlatıcı bir banyo gibisi yok. Küveti banyo köpüğü ve aromatik yağlarla zengin­leştirip etrafa kokulu mumlar koyarsanız çok daha etkili bir rahatlama sağlarsınız.

10- Önemsiz konulara takılıp kalmayın

Gerçekten de çiçeklerinizin, fildişi renginde değil de krem rengi olma­sı çok mu önemli? Küçük detaylara takılıp kendinizi ve etrafınızdakileri yormayın. Asıl önemli olan, bu sürecin keyfini çıkarabilmek. Ne de olsa yıllar geri gelmiyor.

BENZER HABERLER

Gelinlik Modelleri

0 1398

0 3432

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.