Anasayfa Sağlık Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 880
Yanık Tedavisi

Yanıklar ciddi ve enfeksiyon kapma riski yüksek yaralanmalardır. Mutlaka uzman kişice tedavisi gereken yanıklarda acil bir durum halinde veya küçük bir yanık olması şeklinde siz de küçük müdahaleler yapabilirsiniz. Evde kendiniz yapabileceğiniz bazı uygulamaları size anlatacağım.  Umarım hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmazsınız.

Yanık türleri

1. dereceden yanık

Deride fazla hasar yapmayan, kolay iyileşen yanıklardır

2. dereceden yanık

Ciltte sıvı ve kabarcık oluşturan bu yanık ısının daha derine indiği yanık türüdür.

3. dereceden yanık

Isının tamamen deri altına indiği, sinirlere zarar verdiği daha ciddi yanıklardır.

Yanıklarda ilk yapılması gereken kişini yakan nesneden, olay ve durumdan hızla uzaklaştırılmasıdır.  Yanılar için mutlaka buzlukta sürekli bir buz kalıbınız olsun. İlk yanık müdahalesini yanan kısma soğuk su uygulamak veya yanık olan yere buz koymak olarak gösterin. Yanığın derecesi ve çeşidine bakılmalıdır. Kimyasal bir yanık var ise -örneğin çamaşır suyu veya kireç sökücü yanığı gibi- bu yanıklarda yanan bölge ilk önce bol su ile iyice yıkanmalıdır.  Sonrasında ise bu kısım enfeksiyon kapma riskini engellemek amaçlı iyice sarılmalıdır. Hemen doktor muayenesine gidilmelidir.

Aklınızda bulunsun;

Asla yanan yere diş macunu, yoğurt, biber salçası balmumu gibi şeyler sürmeyin bu hem yanığı daha da acı verici hale getirecek hem de kalıcı hasarlar ve izlere neden olabilecektir.

Çok fazla acı hissediliyorsa kalitesinden emin olduğunuz ve doktor onaylı alınan yanık kremleri ile yanan kısım acı olarak biraz dindirilebilir.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.