Anasayfa Anne & Çocuk Evlat Edinilen Çocuğa Gerçeğin Söylenmesi

Evlat Edinilen Çocuğa Gerçeğin Söylenmesi

0 769

Pek çok çocuk sahibi olamayan aile, eğer tedavilerden de olumlu sonuç alınamazsa evlat edinme yoluna gidiyor ve böylece hem çocuk sahibi olma isteklerini karşılayabildikleri gibi evsiz barksız bir çocuğa da barınma, eğitim ve aile desteği sağlayarak daha sağlıklı gelecek nesillerin ve toplumun oluşmasına katkıda bulunuyorlar.

Elbette evlat edinmek hem ebeveynler hem de çocuklar için oldukça güzel bir fikir ve uygulama ancak yetişme sürecinde bazı hatalar da gerçekleştirilebiliyor ve bu da yapılan iyiliğin ve işlenen sevabın yaralanmasına neden oluyor. Özellikle anne ve babasını hiç bir şekilde andırmayan çocuklar daha bir kaç yaşındayken kendilerinden şüphelenerek gerçek anne babalarını sorgulayabiliyorlar. Evlatlık olan çocuklarda bu durum daha da vahim hale geliyor ve evlat edinilen çocuğa gerçeğin söylenmesi doğru zamanda yapılması gerekenler arasında yerini alıyor.

Eskiden sürekli olarak gizlenen bu durumun modern hayatta çocuklara açıklanması gerektiği belirtiliyor ancak ne zaman söyleneceğine dair pek çok ailenin kararsızlıkları mevcut. Uzmanlar evlatlık çocukların bunu bilmeleri gerektiğini ve bunun okul öncesi dönemde gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorlar. Çocuklar henüz her bilgiyi hızlıca değerlendirebilme kapasitesine sahip olmadıkları için ailede hem anne hem de baba bu dönemi sabır ve sade bir dille atlatmalı, çocuklarının doğru şekilde bilgiyi aldığından emin olmalı.

Anne ve babalar açıklamalar sırasında ortak olarak bulunmalı ve tek taraf ilgili iken diğer tarafın ilgisiz olması gibi rahatsız edici durumlar gerçekleşmemelidir. Eğer çocuğunuz neden evlat edinildiğini merak ediyorsa bunu ona sevgi dolu sözlerle ve onu beğenerek, isteyerek aldığınıza değinerek anlatmalı ve karşılıklı olarak birbirinizi seçtiğinizi anlatmalısınız.

Yaşı büyüdükçe gerçek anne ve babasını merak eden çocuğa bu konuda yalan söylenmemeli ve gerçek ailesi konusunda tüm bilmesi gerekenler açıklanmalıdır. Anne ve babanın söyledikleri arasında tutarsızlıklar olmaması ve esas ailelerin kötülenmemesi ise kesinlikle dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Ailelerin evlat edindikleri çocuklarına bu gerçeği açıklamalarını bazen oldukça geciktirdikleri ve bırakın ilkokulu, ergenlik dönemine kadar sakladıkları da görülmektedir. Ancak hem fiziksel hem de ruhsal değişikliklerin yoğun olduğu bu karmaşık yaşlarda gerçeğin açıklanması zaten kendi bunalımları içerisinde debelenen ergen gençlerin daha da fazla sorun yaşamasına sebep olmaktadır. Ayrıca evlat edinen ailelerde görülen aşırı koruyucu davranışlar da çocukların dışarıya kapalı ve asosyal olarak yetişmesine neden olmaktadır.

Eğitim süresince öğretmen ve rehber hocaların da bu durumdan haberdar edilmesi, çocuğun arkadaşları tarafından bu konuda rahatsız edilmediğinden emin olunması gerekmektedir. Sıradışı ve beklenmedik durumlarda ise uzman psikologlar ve eğitimciler ile iletişime geçilmelidir.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.