Anasayfa Sağlık Gazlı İçeceklerin Mideye Zararları

Gazlı İçeceklerin Mideye Zararları

0 1311


Gazlı içecekler
in genellikle yetişkinlere zararları olduğu düşünülmektedir. Aslında çocuklar, gazlı içeceklerin olası yan etkilerinden ve zararlarından en üst seviyede olumsuz etkilenen yaş grubudur.

Günümüzde birçok uzman gazlı ve asitli içeceklerin hiçbir besleyici niteliğinin bulunmadığını genel olarak kabul etmekte olup gazlı içecekler yerine çocuklara süt ve meyve suyu tüketmelerini tavsiye ediyorlar.

Gençlerin severek tükettikleri asitli içeceklerin şişmanlığa neden olduğu bilinmektedir. Uzmanlar, gençlerin besleyici özellikleri olmayan asitli içecekler yerine, süt ve meyve suyu tüketimine özendirilmeleri için aileleri uyarıyor.

Asitli İçeceklerin Vücuda Zararları

Astım Hastalığı

Gazlı içeceklerde bulunan sodyum benzoat maddesi, hazır gıda sektöründe koruyucu antimikrobiyal madde olarak kullanılan ve ürünün raf ömrünü uzatan kimyasal bir tuzdur. Bu madde potasyumun kullanabilirliğini düşürür. Araştırmalara göre vücudun sodyum benzoata gösterdiği reaksiyonlar egzama, astım ve kurdeşene neden olabiliyor.

Asitli İçeceklerin Dişlere Zararları
Gazlı içeceklerde bulunan asit ve şeker, diş minelerini zedeliyor. Oluşan diş çürükleri sinirlere, diş köküne veya dişin alt kısmında bulunan bölgeye ulaştığı zaman, dişözü dokusunun ölümüne sebep olabiliyor. Bu rahatsızlık da, hemen tedavi edilmediği takdirde diş ve diş eti apsesine yol açıyor.

Asitli İçeceklerin Kalbe Zararları
Gazlı içecekler, yüksek miktarda fruktozlu mısır şurubu içeriyor. Bu madde, aynı zamanda kalp hastalıkları ve diyabete sebep olan metabolik rahatsızlık risklerini yükseltiyor.

Böbrek rahatsızlıkları
Söz konusu içecekler, uzun vadede böbrek taşına ve diğer böbrek rahatsızlıklarına yol açabilen yüksek miktarda fosforik asit içeriyor.

Üreme rahatsızlıkları
Gazlı içecek kutuları içeriğinde bol miktarda BPA maddesi bulunduran bir çeşit reçineyle kaplı. Bu madde aynı zamanda plastik şişelerde ve biberonlarda bol miktarda bulunan, iç salgı bezlerine zarar veren kanser yapıcı bir kimyasal. Erken ergenlik ve üretim sistemi rahatsızlıklarına yol açıyor.

Aşırı şeker yüklemesi
Gazlı içecek tükettikten 20 dakika sonra kandaki şeker oranı yükseliyor ve buna bağlı olarak insülin patlaması gerçekleşiyor. Artan hormon seviyesiyle karaciğer, vücutta bulunan şekeri hızlı bir şekilde yağa dönüştürüyor.

40 dakika sonra kafein hazmı tamamlanıyor. Gözbebekleri büyümeye başlıyor, kan basıncı yükseliyor ve buna bağlı olarak karaciğer, dolaşım sistemine daha fazla şeker pompalıyor. Beyinde bulunan adenozin alıcıları tıkanıyor ve vücuttaki rehavet hali ortadan kalkıyor.

Gazlı içecek tükettikten 45 dakika sonra vücut dopamin üretimini artırıyor. Bu kimyasal da ki artış, beyinde bulunan ve zevk duygusunu üreten sinir ağını uyarıyor.

Osteoporoz
Gazlı içecekler fosforik asit ve yüksek oranda fosfat içeriyor. Bu maddeler, uzun vadede osteoporoz riskini yükseltir ve kemik kırılmalarına yol açıyor. Fosfor idrarla dışarı atıldığı zaman, kemikleri onaran ve vücudun geri kalanı için önem arz eden kalsiyum maddesini de kendisiyle birlikte götürüyor.

Obezite
Gazlı içecek tüketimi ve vücut ağırlığı arasındaki ilişkinin çok yüksek olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre tüketilen her gazlı içecek, obezite olma riskini 1.6 kere artırıyor.

Kalp damar rahatsızlıklarının yüzde 70’i obeziteye bağlı.

Meme ve bağırsak kanseri tanısı konan hastaların yüzde 42’si obeziteden şikayetci.

Safra kesesi ameliyatlarının yüzde 30’u obeziteden kaynaklanıyor.

Diyabet
Daha fazla gazlı içecek tüketen kimselerin tip 2 diyabete yakalanma riski yüzde 80 daha yüksek.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.