Anasayfa Sağlık Göz Lensi Kullananlar

Göz Lensi Kullananlar

0 762

Lens Kullanımı ve yapılacak uygulamalar

 Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde bolca vakit geçirdiğimiz sahil ve havuz kenarlarında güneşin etkisi ile gözlerimizi ve göz sağlığımıza özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir ki hele hele lens kullananlar bu konuda daha duyarlı olmaları gerekmektedir.

                 Kontakt lensler diye adlandırılan görme bozukluklarının düzeltilmesinde ve özellikle de şu sıralarda değiştirilmek istediğimiz göz renkleri seçeneklerinde ve göz hastalıklarının tedavi sürecinde yararlanılmakta sık bir şekilde kullanılmaktadır. Günlük yaşantımızda ise gözlüğün yerine daha güzel bir görüntü sağladığı için ve kullanım kolaylığı ve rahatlığı oluşturduğu için daha tercih edilir durumdadır. Ama özellikle dikkat edilmesi gereken bir hususta vardır ki lensler gözlüğün yerini alarak rahat bir görüş sağlasa da kullanan kişiye büyük sorumluluklar yüklemektedir.

Çünkü yanlış ve hatalı kullanım aşaması uygulanır ise lensler gözlerde ağır hasarlar ve ciddi tehlikelere de yol açabilmektedir. Özellikle de yaz aylarında kullanılan lensler ile havuza ya da denize girişlerde risk oranı daha fazla artış göstermektedir.

Bunun için lens kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır ki bunlar arasında deniz suyunda bulunan bazı deniz kirliliği sebebi ile oluşan zararlı maddelerin ve havuz suyunda bulunan klor ve havuz pisliği dolayısı ile gözlerde çeşitli göz enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir bunun için ister havuz olsun isterseniz de denizde olsun buralara girerken lens kullanan kişilerin mutlaka deniz gözlüğü kullanmaları gerekmektedir.

Mutlaka lensi tercih ediyorum ve gözlük istemiyorum diyenler için mutlaka gözlerindeki lenslerden dolayı oluşabilecek rahatsızlıklara karşı koruyucu önlemler alınması gereklidir. Kontakt lens kullanan kişilerin yaz aylarında gözlerinde kaşınma, yanma, kızarıklık, kuruluk ve alerji ile karşılaştıkları ilk andan itibaren gecikmeden bir göz doktoruna başvurmaları gerekmektedir.

 

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.