Anasayfa Sağlık Göz sulanması nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Göz sulanması nedir, Belirtileri ve Tedavisi

0 1060

Göz sulanması genellikle ciddiye alınmaması gereken bir sıkıntı olarak bilinse de bazı durumlarda çok ciddi problemlere yol açabilir. Gözyaşı gözlerin yağlanması ve göz içindeki ve etrafındaki yabancı maddelerin temizlenmesi ve dışarı atılması için çok önemlidir.

Ama aşırı gözyaşı, göz sulanmasına neden olabilir bu da sizin göz sağlığınızı bozabilir. Göz sulanmasının tıp dilindeki karşılığı epifora olarak bilinir. Epifora sorununun pek çok farklı sebebi olabilir ve belirtileri ortadan kaldırmak için değişik yöntemlere başvurabilirsiniz.

Göz sulanmasının başlıca nedenleri arasında göz alerjileri yer alır. Özellikle de bahar aylarında havada uçuşan polenler, hayvan kepeği, toz, gibi yabancı maddeler gözle temas ettiğinde göz buna tepki vererek histamin salgılamaya başlar. Bu durumda gözlerde kaşıntı, sulanma, şişme ya da kanlanma meydana gelebilir.

Göz sulanmasının diğer nedenleri arasında büyük bir yere sahip olan ilaçlar yer alır. Göz sulanmasına neden olan ilaç çeşitleri, epineftin, kemoterapi ilaçları ve göz damlaları yer alır. Bunun dışında göz sulanmasına herhangi bir iltihap, enfeksiyon da göz sulanmasına neden olabilir. Göz yaşı kanalının kapanması sonucu gözyaşı kanalları gözyaşı üretmez ve gözyaşını dışarı atar. Gözyaşı normalde göz kapağının yakınındaki ve burun içindeki ince kanallar yolu ile dışarı atar. Bu kanallar bir nedenle kapanırsa göz sulanması sorunu meydana gelir.

Gözyaşı kanallarının yeteri kadar gelişmemiş olması özellikle de bebeklerde görülür ve bu da göz sulanmasına neden olabilir. Gözyaşı kuruduğu zaman çapaklanabilir. Bu bir enfeksiyon belirtisi değildir, zaman içinde kapanan gözyaşı kanalları kendiliğinden açılır. Göz sulanmasına diğer neden olan faktörler ise, blefarit, nezle, gözyaşı üretiminin azalması, alt göz kapağının dışa dönmesi, göz kapaklarının dışa kıvrılması, saman nezlesi, göze giren yabancı maddeler, trahoma, göz nezlesi, göz kanallarının enfeksiyon kapması yer alır.

Göz sulanmasının belirtileri arasında, gözlerde kanlanma, gözde yanma hissi, kaşınma, görsel hassasiyetin azalması, göz kapaklarının şişmesi, gözde ağrı, göz akıntısı ve göz etrafındaki kabuklanma olarak görülür. Gözyaşı tedavisinde göz damlaları ve yapay göz yaşları kullanılabilir. Antihistamin kullanarak, gözünüzde meydana gelen alerjik reaksiyonların kısa bir süre içinde geçmesini sağlayabilirsiniz.

Göz çevrenizi sık sık temiz ve nemli bir bezle temizlemeli ve bu bölgeyi her zaman temiz tutmalısınız. Kontakt lensleriniz varsa çıkarmalı ve gözlerinize sıcak kompleks uygulamalısınız.

Bu yöntemleri denedikten sonra yinede gözlerinizdeki sulanma geçmediyse bir uzman doktora başvurarak antibiyotik kullanmaya başlayabilirsiniz.

CheapAdultWebcam

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.