Anasayfa Güzellik Cilt Bakımı Gözaltı Şişlikleri Neden Olur?

Gözaltı Şişlikleri Neden Olur?

0 20

Göz altı torbaları diye adlandırılan şişlikleri çoğu insan sevmez. Çünkü oldukça rahatsız edici bir görüntüsü vardır. Gözaltı şişliklerinin oluşmasının altında ise birçok faktör yatmaktadır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir.
Yetersiz uyku: Kişi sabah uyandığında kendisini uykusunu alamamış hissediyorsa, gözlerini açacak hal bulamıyorsa bunun sebebi yetersiz uykusu olabilir. Yetişkin için 8 saat uyku idealdir, fakat uyku saatinin dışında derin ve rahatsız olmadan kaliteli bir uyku çekebilmek daha önemlidir.

Su: Vücudun her gün belirli miktar su alabilmesi gerekmektedir. En ideal olanı 3 litredir. Vücut susuz kaldığında, organlara etki edebildiği gibi ciltte de değişimler görülmektedir. Kuruluk ve çatlamalar oluşmakta, en önemlisi de göz altında torbalaşmaya yol açmaktadır.
Genetik: Gözaltı şişkinlikleri ailede birinde bulunuyorsa kalıtımsal olarak da genlerle geçebilmektedir.

Yaşlılık: Yaş ilerledikçe cilt esnekliğini kaybetmekte ve aşağı doğru sarkıklık göstermektedir. Bunun etkisiyle de gözaltında şişlikler belirginleşmektedir.

Yorgunluk ve stres: Gün içinde yaşanılan stres göz altlarını torbalaştırabildiği gibi, yeterince dinlenmemiş bir vücut, uzun süre televizyon ve bilgisayar ekranına bakmak göz kaslarını yoracaktır.

Ödem: Vücudun su tutması durumunda gözaltı şişlikleri meydana gelebilmektedir. Özellikle de bayanlarda regl dönemlerinde vücutta ödem yoğun olduğundan daha çok görülmektedir.

Gözleri ovalamak, kaşımak veya ağlamak: Bu üç durumda yine şişliklere sebebiyet veren durumlardandır. Göz kapaklarındaki cilt hassas olduğundan dolayı, sert bir şekilde kaşımak ve ovalamak zararlıdır. Deri harabiyetine sebep olunabilir.
Bunlar dışında ise, vücuttaki sodyum oranının yüksekliği de oluşturabilmektedir. Aynı zamanda da altta yatan sebep araştırılmalıdır. Çünkü bazı durumlarda kimi böbrek rahatsızlıkları, tiroid rahatsızlıkları gözaltı şişkinliği olarak belirti gösterebilir.

CheapAdultWebcam

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.