Anasayfa Sağlık Gözlerinize İyi Bakın

Gözlerinize İyi Bakın

0 568

Vucudunuzun sağlıklı olabilmesi için egzersizler yapıyor olmalısınız. Peki ya bütün gün bilgisayar ekranına bakan gözleriniz ne durumda?

Televizyon karşısında uzun süre kalma, bir noktaya sürekli bakmak ve yetersiz aydınlatma gibi seveplerden dolayı göz kaslarınız tembelleşebilir.

Sonucunda da göz tansiyonu, göz kuruluğu gibi problemler ortaya çıkabilir. Göz kaslarınızı daha etkin hale getirmek için göz egzersizleri yapmanuz şart. Bu konuda Avrupagöz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Oğuzhan’ın tavsiyelerine kulak verin!

Başınız dik, karşıya bakın ve gözlerinizi şu sıraya göre hareket ettirin:

Tavana bakın-yere bakın, sola bakın-sağa bakın, sol üst köşeye bakın-sağ alt köşeye bakın, sağ üst köşeye bakın-sol alt köşeye bakın, yukarı-sola-aşağı-sağa-yukarı bakarak çember çizin.

Şimdi de aynı çemberi ters yönde çizin: Yukaru-sağa-aşağı-sola-yukarı bakın.

Ellerinizle V harfi yapın ve işaret parmaklarınızı gözünüzün dış uç kısmına yerleştirin:

Orta parmağınızı ise gözünüzün iç ucuna yerleştirin. Gözünüzün alt ve üst kapaklarını göz kırpma hareketi gibi hızla kareket ettirin ama bu kareket esnasında gözlerinizi açık tutmaya çalışın. Bu kareketi iki set şeklinde 10’ar kez tekrarlayın.

Başparmak hariç dört parmağınızı kaşlarınızın üzerine yerleştirin ve kaşlarınızı hafifçe yukarı itin:

Gözlerinizi kapatın, göz kapaklarınızı aşağı doğru çekerek karşı bir direnç oluşturun. 10 kez aynı hareketi iki set halinde tekrarlayın.

İşaret parmağınız ve orta parmağınızla yanlamasına V harfi yapın:

Başparmağınızı göz kapağınıza yerleştirip karşınıza doğru itin. Orta parmağınızı gözünüzün altına koyun. Parmaklarınızın ucu ile gözünüzün etrafındaki kasları itin ve kasın. 1-2 saniye tutun ve bırakın Şimdi parmaklarınızı birleştirin ve gözünüzün ortasına koyun. Parmak uçlarınızla göz kaslarınızı itin. 1-2 saniye tutun ve bırakın. Göz yuvarlağınızın üzerine birkaç saniye hafifçe baskı uygulayın, gözlerinizi yavaça açın ve göz kırpın.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.