Anasayfa Aşk & İlişkiler İlişkide Yaş Farkı Önemli Mi ?

İlişkide Yaş Farkı Önemli Mi ?

0 437
Yaş Farkı

Geçmişte özellikle ülkemizde bayanların erken yaşlarda, kendilerinden çok daha büyük yaşlarda erkeklerle evlendirildiğini biliyoruz. Ancak günümüzde ilişkilerin geneline bakıldığında artık yetişkinliğe ulaşmış bayanların, kendilerinden yaşça belli oranda büyük erkeklerle ilişkiye başlamayı sakıncalı bulmadığı görülüyor.

Benzer şekilde kendilerinden yaşça büyük bayanlarla ilişki içinde olan erkekler de olsa da bu oran, diğer duruma göre oldukça düşük kalıyor. Erkek ya da kadın büyük olsun; her iki durumda da yaşı büyük olan tarafla küçük taraf arasında buna bağlı olarak mutlaka bir takım farklılıklar olacaktır.

Yaşı büyük olan taraf kimi zaman kendi hayat tecrübesine ve bilgi birikimine sahip olmayan küçük tarafı psikolojik anlamda zor durumda bırakırken; kimi zaman da küçük tarafa daha anlayışlı davranarak rahat etmesini sağlayabilir. Bu durum partnerlerin kişilikleriyle de yakından ilgilidir.

Yaşları yakın olan çiftler, mutluluklarını ve üzüntülerini paylaşmak konusunda daha fazla kolaylık yaşayabilirler. Ancak aralarında büyük yaş farkı olan çiftlerin öncelikleri farklı olacaktır. Hayat tecrübesi ve yaşın getirdiği ihtiyaçlara dayanarak aradaki yaş farkı bazen partnerlerin farklı konuları önemsemesine neden olabilir. Bu nedenle çeşitli tartışmalar ve problemler ortaya çıkabilir. Ancak bir diğer bakış açısıyla da bir tarafın daha olgun ve tecrübeli olması, karşılaşılan problemlerin aşılmasında büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Yaşanan tartışmaların sonlanması için hiç şüphesiz ki en azından bir tarafın olgun davranması gerekir. Bu durumda bir tarafın yaşça daha büyük olması tartışmaların sonlanmasını hızlandıracaktır. Ayrıca yaşça küçük olan taraf karşı tarafın hayat tecrübesinden her alanda yararlanabilir ve daha donanımlı bir birey haline gelebilir. Tüm bunlar, aralarında yaşça fark olan çiftlerin karakter yapılarına ve aralarındaki uyuma göre de farklılık gösterecektir.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.