Anasayfa Sağlık Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

0 928
Kemik Erimesi

Kemik erimesi(osteoporoz) kelime anlamıyla gözenekli kemik demektir. Bunun anlamı kemiğin giderek boşluklu yapı kazanması, böylece zayıflaması ve çabuk kırılabilir hale gelmesidir. Kemik erimesi, yaş ilerledikçe özellikle de 35 yaşından sonra yoğun olarak başlar. Zira bu yaştan sonra kemik dokusu yıllarla berber giderek azalır. Osteoporoz düşük kemik yoğunluğu demektir.

Siz de bir bayan olarak en fazla kemik erimesi tehlikesi altında olanlardansınız. Bayanlarda D vitamini eksikliği çok olduğu için kemik erimesi riski de yüksektir. Peki, bu kadar tehlikeli olan kemik erimesinden nasıl korunabiliriz? Bunu öğrenmek için yazımın devamını okuyun. Faydalı bilgiler bulacaksınız.

Kemiğin büyük kısmını kalsiyum oluşturur. Kalsiyum kemiğin betonu gibidir. Ne kadar çok kalsiyum varsa kemik o kadar güçlü olur, geç kırılır. Kalsiyum, yeşil sebzelerde özellikle de ıspanak, ebegümeci, pancarda bulunur. Sütlü ürünlerde, deniz mahsullerinde bulunur.  Ayrıca kalsiyum tek başına yeterli olmaz. C vitamini de almak gerekir. C vitamini kırımız renkli sebzelerde, turunçgillerde, çilek gibi meyvelerde bulunur. Bu meyve ve sebzeleri bolca tüketmek gerekir.

Kalsiyumun kemiğe iyi geçmesi için D vitamini takviyesi almak gerekir. D vitamini de kemik erimesini en çabuk engelleyen vitamindir. D vitamini en çok hayvansal gıdalarda bulunur. Yoğurt, süt, peynir gibi ürünlerde en fazla bulunur.

Ayrıca bisiklet sürmek, merdiven çıkmak, hızlı yürüyüş yapmak, spor yapmak da kemikleri güçlendirdiği gibi kemik erimesini engeller.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.