Anasayfa Sağlık Kuru Cilt Sorunları

Kuru Cilt Sorunları

1 1225

Kuru Cilt Sorununun Nedeni Nedir?

Bu makalede cilt kuruluğuna neden olan 11 etmen incelenmektedir.

Kuru cilt sorunu rahatsız edici ve hatta çıldırtıcı olabilir. Cildinizde sıkılık ve ağrı hissedebilirsiniz; donuk, kırmızı ya da pul pul görünebilir. En kötüsü de kaşıntıdır. Cildinizi parçalarcasına kaşırken gece boyu uyanık kalmanıza ve sanki pirelerin saldırısına uğramış gibi bir his vermesine neden olur.

New York Presbyterian Hastanesi ve Weill Cornell Tıp Merkezi’nden Barney Kenet adında bir dermatolog “Kuru cilt oldukça yaygındır. Şu an A.B.D.’de muhtemelen 100 milyona yakın kurumuş ciltli, kaşıntılı insan vardır. Uzmanların dediğine göre kaşıntı çok kötü değilse, kuru cilt sorunu sadece yüzeysel bir sorun olmaktan daha fazlası olabilir.

Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Claude Burton adında bir dermatoloji profesörü “Sizin sağlam, sağlıklı cildiniz enfeksiyona karşı vücudunuzun birincil savunma mekanizmasıdır.” diyor. “Cildinizin kurumasına ve çatlamasına izin verirseniz, tüm kötü bakteri türlerini içeri çekebilirsiniz. Bu da çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.”

Kuru ve kaşıntılı deri konusunda bir şeyler yapmak için birçok iyi nedeniniz var: Görünüşünüz, beden ve ruh sağlığınız. Bu nedenle artık sırt kaşıyıcıyı bir kenara bırakıp cildinizin kurumasına neden olan sorunları gerçekten belirlemenizin gerekir.

Birçokları için cilt kuruluğuna, bir deri hastalığı veya hastalık belirtisi değil, sadece sert sabunlar, kaşındıran giysiler, yanlış nemlendirici kullanımı ve uzun, sıcak duşlar neden olur. Fakat aldığınız bazı ilaçlar, hatta diyabet, sedef, hipotiroid ve yetersiz beslenme gibi bazı tıbbi koşullar da aşırı cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu sorunların cildinizi nasıl kuruttuğunu anlamak için aşağıdakileri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kuru Cildi Anlamak

İlk olarak cildin temeli ile başlayalım. Normal, sağlıklı bir cilt ince ve doğal bir lipit tabakası ya da yağlı bir maddeyle kaplıdır. Bunlar ciltteki nemi tutarak cildi yumuşak ve esnek yaparlar.

Tıpta kserozis olarak bilinen cilt kuruluğuna neler neden olur? Genelde çevredeki bir etmen veya sizin cildinize yaptığınız bir şey ciltteki yağları yok ederek cildinizi savunmasız bırakır. Nadiren sebep içseldir; sağlık durumu ya da genetik yatkınlık cildinizi kurutur.

Ciltteki kuru, kaşıntılı pullar vücudun herhangi bir yerinde görülebilmesine rağmen kollarda, ellerde, bacakların alt kısımlarında ve karın bölgesinde daha yaygındır. Cilt kuruluğu genelde görünür olmaktan çok hissedilir, fakat bazı kişilerde fark edilebilir ve can sıkıcı olabilir. Chicago Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği’nden Doçent Dr. Vesna Petronic-Rosic’in dediğine göre birçok Afrika kökenli Amerikalı için cilt kuruluğu, deri pullarının gri ya da kül renginde görünmesinden dolayı özel bir endişe kaynağıdır.

Tedavi edilmezse cilt kuruluğu bazen dermatit (deri iltihabı), kabartı ve enfeksiyona yol açabilir. İyi haber şu ki, cilt kuruluğu nedenlerinin çoğunun harici olması gibi, çoğu cilt kuruluğu tedavisi de haricen yapılır. Dikkatli bir cilt bakımı ile genelde sorunu çözebilirsiniz.

Kuru Cilt Sorunu: Nemlendiricilerin Yanlış Kullanımı

Eğer cilt kuruluğu ile mücadele ediyorsanız muhtemelen en az bir nemlendirici denemişsinizdir. Ancak, kuru cilt bakımında nemlendiricilerin önemli bir yeri olmasına rağmen, uzmanlar nemlendiricileri iyi bir şekilde kullanmadığımızı söylüyor.

 

Yaptığımız en büyük yanlış nemlendiriciyi, en az fayda sağlayacak şekilde, kuru cilde uygulamak. Yüzünüzü Nasıl Yıkamalısınız? kitabının yazarı Kenet, “Nemlendiriciyi cildiniz hala ıslakken uygulamalısınız. Bu şekilde nemlendirici nemi cildinize hapseder. “Cildiniz sırılsıklam olmamalısadece bir havlu ile hafifçe dokunarak kurulayın ve cildinizin üzerine koyun. Kenet “Birkaç dakika öylece bekleyin ve sonra havlu ile fazlalığı alın”diyor.

Ayrıca doğru tip nemlendiriciyi de almak zorundasınız. Uzmanlar, cilt kuruluğu olan insanların parfüm veya alkol içermeyen yumuşak nemlendiriciler almalarını tavsiye ediyor. Kenet’in dediğine göre parfümeriden alabileceğiniz ucuz ürünler, çoğunlukla pahalılarına göre daha iyidir. Ayrıca, iyi bir kuru cilt bakımında nemlendirici gerekli nemi tutabilmesi için kalın ve yağlı olmalıdır.

PetronicRosic’in basit bir nemlendirici testi vardırAvucunun içine biraz losyon koyun ve eliniz ters çevirin.” der. Akar ya da damlarsa kuru cilt için yeterince kalın değildir.

Kuru Cilt Sorunu: Kuru Hava

Kuru hava özellikle kış aylarındamuhtemelen cilt kuruluğunun en sık nedenidir.”Kenet’e göreKuru hava nemi cildin dışına çeker” derKışın kuru cilt kendi adını bile alır: kışkaşıntısı.

Bir yanda soğuk, sert hava cildinizi kuruturken diğer yanda kışın içeride bir sorun yatar; sobanızın ürettiği kuru ısı. (yazın da klima aynı etkiyi gösterebilir). Kuru hava ile mücadele etmeye bir nemlendirici ile başlayın. Kenet’in dediğine göre termostat seviyesini bir nebze düşürmek de işe yarayabilir.

Diğer kuru cilt bakımı ipuçlarıyatak odanızda bir buhar makinesi kullanmayı ve dışarıda olduğunuzda şapkaeşarp ve eldiven kullanmayı içerir. Petronic Rosic insanlara kış aylarında baldırlarına kadar çıkan çoraplar giymelerini tavsiye etmektedir. “Soğuk hava aslında bacak altından girip bacak derinizi kurutabilir. Bu her zaman karşılaştığım bir şey fakat insanlar bunu önemsemiyor.”

Kuru Cilt Sorunu: Uzun, Sıcak Duşlar ve Banyolar

Uzun süre suda kalmak, özellikle de sıcak suda, deriyi koruyan doğal yağların yıkanıp gitmesine neden olabilir. Banyo ya da duştan sonra deriniz sıkı duruyorsa kurumuş demektir.

O halde ne yapmalısınız? İlk olarak, banyodansa duşu tercih edin. Fakat hepsi bu değil: Sabahları uzun, baygın bir duş alarak uyanmaya alışıksanız, dermatologların size bazı acımasız tavsiyeleri var: duşu birkaç dakika ile sınırlandırın ve sıcak suyu pas geçin.

Kenet “Suyun sıcak olmasına gerek yok” diyor. “Sıcak değil ılık olmalı”. Kenet ayrıca sabunlanırken ya da tıraş olurken duş başlığını başka bir yöne çevirmenizi tavsiye etmektedir. Bu, derinizin suyla tahriş olma süresini azaltmanın bir diğer yoludur.

Daha sonra, sert bir şekilde havluyu vücudunuza sürtmektense, cildinizi hafif dokunuşlarla kurutun ve hemen bir nemlendirici sürün.

Kuru Cilt Sorunu: Sabun

 

Burton’un dediğine göre “İnsanların cilt kuruluğu sorunlarının en büyüğü sabunlarından kaynaklanmaktadır”. Sabun cildin koruyucu yağ tabakalarını hızlı bir şekilde çıkartır ve biz de onu çok fazla kullanma eğilimindeyiz.

Petronic-Rosic  “Okul ya da işe giden sıradan bir kişi gün içinde çok fazla kirlenmez.” diyor. “Ama duşta, pek çok kişi derilerini sanki ayakkabılarının altıymışçasına ovalar”. Bir çocuk veya bir hendek kazıcısı olmadığınız sürece, vücudun sabun veya temizleyiciye ihtiyaç duyduğu yerler sadece yüzel, ayakkasık ve koltuk altıdır. Vücudun diğer bölümleri genelde sadece su ile durulanabilir.

Doktorlar ve annelerimiz ellerimizi sık sık yıkamamız gerektiğini söyleseler de bu durum sorunlara yol açabilir. Ne ironiktir ki, mikroplardan kurtulmak için yapılmasına karşın, aşırı el yıkama cildi kurutup çatlak ve kanamalarla enfeksiyona daha açık hale getirebilir.

Pek çoğumuz süpermarketlerin sabun bölümünde akılsızca seçimler yaparız. Kendimizi tertemiz hissettiren, çok köpüren deodorantlı ya da antibakteriyel olan sert sabunları seçeriz. Petronic-Rosic“Sabundan çıkan köpükler, cilt yüzeyinden yağları kaldırır ve cildi kurutur.” diyor.

Kuru cilt bakımında daha yumuşak olan “kokusuz sabunları” tercih edin. Kenet, içinde parfüm barındırabilen “esanssız” olanlarla aynı anlama gelmez diyor.  Uzmanlar kuru cilt ile mücadele eden birçok kişi için en iyi seçim sabun yerine hafif bir cilt temizleyicidir diyorlar.

Ne yaparsanız yapın, yıkanmak için sert uygulamalardan kaçının. Burton, “İnsanlar inanılmaz sertlikte aşındırıcı süngerler ve fırçalar alıyorlar. Derinizi zımparalamak hiç de iyi bir fikir sayılmaz” demektedir. Bu, derimizi nemli ve sağlıklı tutan, doğal yağlardan oluşan ince tabakayı yok edebilir.

Kuru Cilt Sorunu: Kaşındıran Giysiler

Kenet, insanların kaşındırıcı buldukları pek çok giysiyi inatla giydiğini söylüyor. Fakat o kazağın duruşunu ne kadar severseniz sevin rahatsız ediciyse bir değeri yoktur. Kenet “Bir kazağı ilk denediğinizde kaşındırdıysa, bir daha asla daha az kaşındırıcı hale gelmez.” diyor.

Aslında, daha kaşındırıcı hale gelebilir. Petronic-Rosic “Kuru cilt, tahriş edici maddelerle temasa oldukça duyarlıdır, bu nedenle derinizin rahatsız edici kıyafetlere maruz kalması derinizi daha kuru ve kaşıntılı hale getirebilir.” diyor.

İlk denediğinizde, içinde rahat hissettiğiniz kıyafetleri tercih edin. Kenet “Karşılayabilirseniz yün yerine kaşmir tercih edin.” diyor. “Fakat pamuk da oldukça iyidir”. Sürtünme deriyi tahriş edeceğinden, kıyafetlerinizin çok dar olmamasına da dikkat edin.  Unutmayın, eğer cildiniz tahriş oluyorsa kokusuz ve boyasız deterjanlar kullanın.

 

 

Kuru Cilt Sorunu: İlaçlar

Birtakım ilaçların deriyi kurutan yan etkileri vardır. Bu ilaçların kullanıldığı durumlar:

  • Diüretikler (idrar söktürücüler)gibi yüksek kan basıncı ilaçları
  • Retinoidler gibi akne ve diğer cilt hastalıkları ilaçları

Bir tedaviden sonra cilt kuruluğusorunu başlangıcını fark ederseniz, doktorunuza danışın. O size doz ya da ilaç değişimi konusunda yardımcı olabilir.

Kuru Cilt Sorunu: Tıbbi Durumlar

Cilt kuruluğuna, genelde harici etmenler neden olur. Fakat bazen doğal bir fizyolojik değişim ya da bir hastalık gibi vücutta olan bir şeylerin habercisi olabilir.

Örneğin, insanlar yaşlandıkça, özellikle kadınlarda, sıklıkla cilt kuruluğu gelişir. Petronic-Rosic “Yaşlandıkça, hormon seviyesindeki değişimler cilt kuruluğuna neden olabilir.” diyor. 64 yaş üzeri insanların %75’inde cilt kuruluğu görülmektedir. Diğer insanlar, yaştan bağımsız olarak, sadece genetik olarak cilt kurumasına yatkındır.

Birtakım tıbbi durumlar cilt kuruması ile sonuçlanabilir. Bu tıbbi nedenlerden en yaygın bazıları şunlardır:

  • Egzama ve sedef gibi cilt problemleri: Genellikle doğrudan müdahale gerektirmesine rağmen, dikkatli bir şekilde nemlendirici kullanımı çoğunlukla işe yarar.
  • Diyabet: Glikoz (kan şekeri) seviyesindeki dalgalanmalar su kaybına yol açabilir ve bu da cildi kurutur. Diyabet iyileşme hızını yavaşlatıp enfeksiyon riskini artırabilir, bu durumda olan insanların ciltlerini sağlıklı tutmaları oldukça önemlidir.
  • Hipotiroid: Düşük seviyedeki tiroid hormonu, derinizin ürettiği yağ miktarını azaltabilir. Sonuç olarak deri nemlendiricilerin işe yaramayacağı şekilde kuru ve kaba olur. Kenet, “Hipotiroide genelde bayılma ve kilo alma gibi bazı belirtiler eşlik eder.” diyor.
  • Yetersiz beslenme: İhtiyacınız olan besinleri almamak da cildin kurumasına yol açabilir. Bir diğer muhtemel etmen de yeme bozukluğudur.

Diğer hastalıklar da, önemsiz veya ciddi şekilde cilt kuruluğu sorunlarına neden olabilir. Bu kuru cilt durumlarını tedavi etmenin en iyi yolu hastalığa bağlıdır. Bazen, altta yatan hastalık için alınan ilaçlar cilt kuruluğu sorununu çözer. Fakat diğer durumlarda, yukarıda bahsi geçen bazı temel kuru cilt bakım önerilerini uygulamanız gerekecektir. Doktorunuza danışınız.

 

KuruKaşıntılı Ciltler için Yardım Alma

Cilt kuruluğu, yukarıda bahsi geçen çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmesine karşın, ne kadar kötü hissettirirse hissettirsin, bir döngüden başka bir şey değildir.

Kenet “Ciltlerinin kuruluğundan oldukça rahatsız olan ve kendilerinin gerçekten hasta olduğunu düşünen birçok insan görüyorum.” diyor. “Fakat hasta değiller ve aslında onlara yardım etmek çok kolay”.

Bu yüzden, cilt kuruluğu sorunu sizi üzüyorsa, doktorunuza danışma vakti geldi demektir. O size nedenlerin tespitinde ve gerekli tedaviyi almanızda yardımcı olabilir. Doktorlar, ihtiyaç duyduğunuz takdirde steroid içeren reçeteli kremler veya antihistaminik içeren ilaçlar önerebilir.

Petronic-Rosic  “Eğer kuru cilt ile mücadele ediyor ve çeşitli şeyler denemenize rağmen hiçbiri işe yaramıyorsa, çekinmeden doktorunuza görünün” diyor. “Biz birçok şekilde yardım edebilecekken, acı çekmenizin hiçbir anlamı yok”.

CheapAdultWebcam

BENZER HABERLER

1 Yorum

  1. dudagımın çevresinde kurumalar ve çatlamalar var ayrıca kaşınıyor ve kanıyor ayda bir kere tekrarlıyor özellikle kış havalarında lütfen çözümünüzü bekliyorum

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.