Anasayfa Sağlık Polenler Baharı Kışa Çeviriyor

Polenler Baharı Kışa Çeviriyor

0 574

Sonunda bahar geldi… Hoş geldi gelmesine ama kimileri için bahar maalesef tat vermiyor. Özellikle nisan ve haziran ayları içerisinde baş gösteren polenler, alerjik nezle ve alerjik astım şeklinde karşımıza çıkıyor ve huzursuz bir bahar yaşamamıza neden oluyor. Değişen havaların etkisi ile 20-60 mikron boyutunda olan polenler bu boyuttan daha da küçük parçalar haline dönüşürken etrafa yayılmaları da etkisini arttırıyor. Ne kadar kaçmaya çalışsak da polenler; etrafta, açık havada bizi bir şekilde yakalamayı başarıyor… Hapşırık, öksürük, kaşıntı şeklinde baharımızı kışa çeviriyor polenler.

Peki polenlerden kaçabilmek ya da bir nebze de olsa korunabilmek hiç mi mümkün değil? Elbette bazı yöntemler imdadımıza yetişiyor.  Kimimiz baharı dört gözle beklerken havalar ısınsın diye, kimimizin kâbusu oluyor. Polen alerjisiyle yaşamak zorunda olanlara bizden birkaç tavsiye:

Öncelikle belirtmek gerekir ki yağmurlu günler polenlerden kaçmak için bir fırsat. Yağmurun bir başka güzelliği de polenleri alıp temizlemesi. Polen alerjisi olanlar mutlaka dışarı çıkarken maske ve gözlük kullanmalı. Ayrıca arabanız için rahatlıkla kullanabileceğiniz polen filtreleri bulmanız da mümkün. Dışarıdan geldikten sonra kıyafetlerinizi mutlaka değiştirin mümkünse hemen yıkayın. Özellikle çocukları korumak için çok fazla dışarı çıkartmamak gerekiyor. Sabah saatlerinde havadaki miktarları çok daha fazla olan polenler mümkün olduğu ölçüde sabah saat 6-11 arası dışarı fazla çıkmamayı gerektiriyor. Aynı zamanda polenlere bağlı astım ve alerjik nezle mutlaka ilaçla desteklenmesi gerekli.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.