Anasayfa Sağlık Selülitten Tamamen Kurtulmak Mucize!

Selülitten Tamamen Kurtulmak Mucize!

0 619

Siz bakmayın kadınların selülitleri nedeniyle acımasızca eleştirilmesine. Selülit bir kadınlık hali. Zira başlıca nedeni kadınlık hormonu östrojen. Bunu dert ediyor ve azaltmak istiyorsanız bazı uygulamalardan destek alabilirsiniz. Ama dost acı söyler, tamamen kurtulmak neredeyse olanaksız.

Selülit kadınların sorunu. Erkekler ne kadar şişman olursa olsun böyle bir sorunla karşılaşmıyorlar. Hürriyet’in Turuncu Gazetesi olarak biz de bu hafta, “Selülit, neden sadece kadınların başına geliyor?” sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Öykü Maraşoğlu, “Kadınlık hormonu östrojen ve kadınların bağ dokusu diziliminin erkeklerden farklı oluşu selülite sebep oluyor. Bundan kaçınmak hemen hemen imkansızdır. Selülitin başlıca sebebi kadınlık hormonu östrojen. Kadınların cilt altı yağ dokusu yapısı erkeklerinkinden farklı. Bu bağlar östrojen hormonu, genetik yapı, yaş, beslenme, hareketsizlik gibi birçok sebepten ötürü kısalıyor ve yağ dokusunun yapısı bozulmaya başlıyor” diyor. Tüm bunların sonunda da selülit, en son evrelerinde gözle görünür hale gelince ancak fark edilebiliyor.

Sporcularda da olabiliyor

Her kadında ‘selülit olma potansiyeli’ bulunuyor. Uygun genetik yapı ve mükemmel beslenme ve egzersizle selülitsiz kadın olabileceği gibi, selüliti olan profesyonel sporcular da olabiliyor. Konu gündeme geldiğinde “tedavisi var mı?” sorusu da ilk akla gelenlerden tabii ki. Tedaviden kastınız, tamamen ortadan kaldırmaksa uzmanların verdiği yanıt, “hayır yok” oluyor. Zira selülit yapısal bir sorun. Bu yapıyı değiştirmek şimdilik mümkün görünmüyor. Tedavinin her sene tekrarlanması gerekiyor.

Kombine tedaviler etkili

Selüliti tedavi ettiği iddiasıyla çok sayıda yöntem geliştirildi, kullanılıyor. Burada her birini vermek olanaksız. Dr. Maraşoğlu’nun anlattığı bazı yöntemlerse şunlar: “Kilosu normal ya da birkaç kilo fazlası olanlara elektrotlarla adaleleri çalıştırmayı öneriyorum. Adale baş ve sonlarına bağlanarak kasların hareket ettirilmesine dayanan yöntemler selülitleri azaltıyor. Karın ve bacak kasları sıkılaşıyor, bu bölgelerdeki yağ dokusu azalıyor, incelme sağlanıyor.

Ayrıca cihazın verdiği kızılötesi ışınlar sayesinde metabolizma hızlandırılıyor, karın, kalça ve bacaklardaki lokalize yağlar azaltılarak kaslar sıkılaştırılıyor. Biraz kilo fazlasıyla birlikte sıkılaşma ihtiyacı olanlara ise lenfatik dolaşımı artıran ve aynı zamanda inceltici etkileri olan refleksolojif yöntemler uygun. Bunlar deri altındaki düzensizlikleri, selülit görüntüsünü önemli derecede azaltan ve derinin daha iyi kanlanmasına yardımcı sistemler. Bunlar yağ yakımı, mikro kan ve lenfatik dolaşımı kat kat artırıyor. Bu etkiler sonucu uygulandığı bölgedeki lokal yağlanmalar azalıyor. Gevşemiş dokular sıkılaşıyor, selülitli görünüm azalıyor. Vücut yeniden şekilleniyor. Toksinlerin vücuttan atılımı hızlanıyor ve cilt elastikiyeti artıyor.”

Maraşoğlu, “Piyasada çok seanslı ve ucuz olarak lanse edilen çok sayıda selülit tedavi yöntemi var. Size önerim, bunların FDA onayı bulunup bulunmadığını sorun. FDA, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu. Etkinliği kanıtlanan ilaç, yöntem ve cihazlara onay veriyor” uyarısında bulunuyor.

Erkeklik hormonu selüliti azaltıyor

Yukarıda yazdığım gibi selülit kadınlık hormonlarının eseri. Malum kadınlarda yağ oranı erkeklerden fazla. Dr. Maraşoğlu, “Egzersiz çalışmalarını erkeklik hormonu testesteronu artıracak biçimde ağırlık egzersizlerine kaydırılırsa selülitler belirgin şekilde azalır” diyor. Ancak bunun için kas kütlenizi ciddi biçimde artırmanız gerekir. Yürüme, koşma gibi egzersizler değil, ağırlık kaldırarak çalışmanız gerekir. Gelin görün ki kadınlar da bu egzersizleri pek sevmiyor. Salonlarda ağırlık çalışan kadın pek göremezsiniz. Bazı ünlülerin selülit görüntüleri boy boy yayınlanıyor. Selülit belirmek için sürekli tetiktedir. Biraz kiloyla, bedendeki sarkma ve gevşemeyle pusuya yattığı yerden çıkar, çoğalmış gibi görünür. Selülit biraz gevşemeye bağlı çıkmışsa, monopolar radyo frekans gibi yöntemler, biraz diyet ve egzersizle çözebilir. Dr. Maraşoğlu hatırlatıyor, “Ancak bedeniyle barışık ve görünümünden mutlu olmak ince ve fit örünmekten çok daha önemli” diyor.

En fazla suyu çocuklar içmeli

Maalesef çocuklar yeterli oranda sıvı tüketmiyor. Çünkü annebabalar çocuklarının beslenmelerine gösterdikleri özeni sıvı tüketimi konusunda yeterince göstermiyor. Aslında bunun nedeni basit, ebeveynler aslında kendileri de yeterli su tüketmiyor. Halbuki çocukların yeterli sıvı tüketmemeleri fiziksel ve zihinsel performanslarında ciddi sorunlar yaratabiliyor.

Yetişkin bir bireyin vücut ağırlığının yüzde 60’ını su oluşturuyor. Bu oran prematüre bebeklerde yüzde 83 ve zamanında doğan bebeklerde yüzde 79 gibi yüksek bir rakamda seyrederken, doğum sonrasında ilk 3. Ayda yüzde 70’e, 1 yaşında da yüzde 60’a iniyor. Çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, yeterli su tüketiminin çocuklarda yetişkinlere nazaran daha büyük bir önem taşıdığına dikkat çekiyor. Öngün, bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü vermeniz gerektiğini belirterek, “Bu süreçte suyu ne kadar kaynatırsanız kaynatın, içinde bulunan mikroplar bebeğe kolaylıkla geçebiliyor. İlk 6 ay bebeğin vücut dirence düşük olduğu için enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski daha kolay oluyor. Bu yüzden su tüketimine katı gıdalara geçiş yapıldığında başlamalısınız’ diyor. Bebek ek gıdalara geçmeye başlayınca su da vermeye başlayın. Yetersiz su alımı çocuklarda ishal ve enfeksiyon hastalıkları gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Üstelik vücut ağırlığının yüzde 5’i kadar su kaybı çocuklarda herhangi bir belirti de vermiyor. Vücut ağırlığının yüzde 10’u kadar su kaybı durumunda ise; huzursuzluk, dudak ve gözlerde kuruluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Vücuttaki su kaybı yüzde 15’e ulaştığında halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kusma ve gözyaşı azalması şeklinde belirtiler görülüyor.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.