Anasayfa Evlilik Tebrikler Evleniyorsunuz !

Tebrikler Evleniyorsunuz !

0 1398
Gelinlik Modelleri

Düğünleri planlamak oldukça kapsamlı bir iştir ve bu süre zarfında hatırlamanız gereken birçok şey olacaktır.

Şimdi Ne Olacak ?

Düğün planlamaları zevkli olduğu kadar karmaşıktır da. Herkes size neyi nasıl istediğinizi sorarken, siz de kendinize nereden başlamanız gerektiğini sorarsınız.

Aileniz ve arkadaşlarınıza bu mutlu haberi verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey tarih belirlemek olmalı. Eğer yaz aylarında evlenmeyi düşünüyorsanız aklınızda birkaç yedek tarih daha bulundurun; çünkü neredeyse herkes yaz gelini olmak ister…

Resmi İşlemler

Evlilik başvurusunda gerekli belgeler

Nikah tarihinizi belirlediniz. Sıra geldi toparlamanız gereken resmi evraklara. Evlilik için hangi belediyeye başvuruyorsanız, nişanlınızın ya da sizin başvurduğunuz belediyeye ait ikametgah senedi ve Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış yerleşim belgesini yanında bulundurmanız gerekiyor. Eğer ikiniz de başvurduğunuz belediyeye bağlı değilseniz bağlı olduğunuz ilçe evlendirme dairelerinden izin belgesi almalısınız. Bunun yanında sizin ve nişanlınızın nüfus cüzdanlarınız asılları ile birer adet fotokopileri, altışar adet vesikalık fotoğraf, Nüfus Müdürlüğü’nden alacağınız nüfus kayıt örnekleri ve devlete bağlı herhangi bir sağlık kurum veya kuruluşundan alacağınız sağlık raporları istenen diğer belgeler. İstenen evraklar aşağı yukarı aynı olsa da şehirlere göre ufak farklılıklar gösterebiliyor. Son olarak başvurduğunuz belediyenin nikah dairesinde size verilecek olan evlilik beyannamesini de doldurmanız gerekiyor. Evlilik başvurularınızı haftaiçi 08:30 ve 11:30 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Kısıtlamalar

16 yaşını doldurup 17’sinden gün alanlar Aile Mahkemesi’nden izin belgesi. 17 yaşını bitirip 18’inden gün alanlar ise noterden anne-baba izni alarak evlenebilirler.

Yabancı uyruklular

Yabancı uyrukluların ilk önce büyükelçiliklerinden veya konsolosluklarından bekar olduklarına dair belge almaları gerekiyor. Belge konsolosluktan alındıysa bunun Vilayet Hukuk İşleri Bürosu’na onaylatılması, büyükelçilikten alındıysa Dışişleri Bakanlığı’na onaylatılması ve üç adet fotokopisi gerekiyor. Ayrıca pasaportun aslının, noter tastikli tercümesi ve iki adet fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulunması koşulu var.

Yurtdışında evlilik

Bir Türk vatandaşı olarak yurtdışında evlenmek istiyorsanız bunu iki yolla yapabilirsiniz. Birinci yol bulunduğunuz ülkenin evlendirmeye yetkili makamı önünde evlenmenizdir. Böyle bir evlenmenin Türkiye’de geçerli olması için Türk mevzuatına aykırı olmaması gerekir, ikinci yol ise bulunduğunuz ülkedeki Türk konsolosluğunda evlenmenizdir. Bu yolla evlendiyseniz evliliğinizi bir ay içinde Türkiye’de kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüklerine bildirmeksiniz.

Evlilik sözleşmesimarriage

Müşterek bir hayatı paylaşmak için önemli bir adım atıyorsunuz. Her ne kadar eşiniz aklınızı başınızdan alıyor olsa da kentinizi güvence altına almayı istemek her itinizin de en doğal hakkı. Bir evlilik sözleşmesi yapmayı düşünüyorsanız hangi yasal rejimden yararlanmak istediğinize karar vermelisiniz. Medeni Kanun’a göre dört çeşit evlilik sözleşmesi var; Edinilmiş Mallara Katılma, Mal Ayrılığı, Paylaşmalı Mal Ayrılığı ve Mal Ortaklığı. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve hangi sözleşmenin size daha uygun olduğunu belirlemek için bir avukata danışmalısınız.

Düğününüzü planlamaya başlayın

Bütün evraklarınız tamam, başvurunuzu yaptınız ve tüm işlemleri sorunsuz hallettiniz. O zaman işin eğlenceli kısmına geçebiliriz; düğünün planlanması.

Bütçenizi belirleyin

Bütçenizi önceden belirleyin ve ona uymaya özen gösterin. Aksi takdirde evliliğinizin ilk yılını birbiriniz yerine borç ödemeye adamış halde bulabilirsiniz. Altından kalkabileceğiniz büyüklükte bir yükü üstlendiğinizden emin olun. Eğer aileniz size destek oluyorsa ne mutlu. Ama dikkat edin, kontrolü ellerine almalarına müsade etmeyin.

Unutmayın ki bu onların değil sizin gününüz!

Müstakbel eşinizle oturup ikiniz için de önemli olan unsurları bir kağıda dökün; düğün mekanının tarzı ne olmalı, davetli sayısı ne kadar olmalı, elbiseler, balayı… O günü gerçekten özel kılacağına inandığınız her türlü detay. Her şeyi önem sırasına göre yazmaya özen gösterin. Eğer özel tasarım bir gelinlik veya Karayipler’de bir balayı düşünüyorsanız sorun yok; ama bunu için davet mönünüzü kısıtlamanız veya düğün mekanını değiştirmeniz gerekebileceğini unutmayın, üstenizi, “olması gerekenler” (nikah memurunun ücreti, mekan, yemek ve içki gibi) ve “olmasa da olurlar” (video, limuzin, canlı müzik grubu gibi) olarak iki kolona ayırın.

Sıra geldi bütçeyi oluşturmaya…

Bunu yaparken birikimlerinizi, düğün gününe kadar daha ne kadar biriktirebileceğinizi, ailelerinizden gelebilecek olan yardımları da göz önünde bulundurun. Gerçekçi olmaya özen gösterin!

Son olarak, elinizdeki parayı nereye harcayacağınızı gösteren tahmini bir formül oluşturun. Size yardımcı olması için aşağıdaki örnekten faydalanabilirsiniz;

 

MASRAFLAR  BÜTÇEDEKİ PAYI

 1. Davet (mekan, yemek, vs.)     %45
 2. Tören (nikah, müzik)     %15
 3. Gelinlik ve damatlık     %10
 4. Süslemeler     %5
 5. Fotoğraf/Video     %10
 6. Balayı     %10
 7. Ekstralar     %5

Bütçenizi bu tarz bir formüle göre paylaştırırsanız nereye ne kadar harcamanız gerektiğini daha net görürsünüz ve evdeki hesabı çarşıya uydurmanız daha kolay olur.

Tarzınızı belirleyin

Düğün mekanını belirlemek düğününüzün tarzını ve konseptini belirlemenize de yardımcı olacaktır. Belki belediyede kıyılan bir nikah ardından yakın çevrenizle sade bir düğün yemeği planlıyorsunuz. Ya da tüm genç kızlığınız boyunca bir peri masalını andıran gösterişli bir düğün hayal ettiniz. O kadar çok seçenek var ki, nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. En iyi çözüm nişanlısında birlikte karar vermek. Ne de olsa bu onun da günü. En azından düğün teması, tercih ettiğiniz renkler ve düğün pastası gibi detaylara beraber karar vermeye çalışın. Küçük detaylarla ilgilenirken aranızda iş bölümü yapabilirsiniz. Dergiler ve kitaplar fikir edinmeniz açısından iyi birer referans olabilir. Beğendiğiniz tasarımların ve dekorların bulunduğu sayfalan düğününüzü süslemekle görevli tasarımcılara götürürseniz, nasıl bir şey istediğinize dair onların da kafasında daha net bir imaj oluşmuş olur.

Hayalinizdeki ekip

Bugün hayatınızın en önemli günlerinden biri ve sizin her şeyin mükemmel olmasını istemeniz gayet doğal. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise en ince detaylarını bile eksiksiz olduğunu kontrol etmek için zaman ayırmanız. Pastanızı seçmek, fotoğrafçına, çiçekçinizi ayarlamak, müziğe karar vermek ve yemekleri seçmek için yeterli zamanınız olduğuna emin olun.

 

Başarılı bir düğün organizasyonunun arkasında başarılı bir ekibin uyum içinde çalışması olduğunu unutmayın!

Önemlisi, ekibinizin üyelerinin düğün deneyimleri olduğundan emin olun. Düğün organizasyonunu emanet ettiğiniz firmalardan mutlaka referans isteyin ve bu referansları arayıp firma hakkındaki düşüncelerini öğrenin.

 • Anlaştıktan her konu eksiksiz olarak yerine getirildi mi?
 • Her şey zamanında ve belirlenen ücret üzerinden mi yerine getirildi?
 • Firmanın en beğendikleri özelliği neydi?
 • En beğenmedikleri özelliği neydi?
 • Aynı firmayla yeniden çalışmayı düşünürler mi?

 

Herhangi bir firmada karar kılmadan önce birkaçından fiyat alın ve karşılaştırın. Bir firmadan diğerine ne çok fark olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. En ucuz fiyatın her zaman en iyi seçenek olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Fiyatlarını yüksek tutan bir firma genellikle daha çok sorumluluk alan, daha çok seçenek sunan ve zamanına ve enerjinizi çok fazla harcamayacak olan firmalardır.

Üzerinde anlaştığınız konuların mutlaka yazılı bir taahhüdünü alın. Mükemmel olmasını arzuladığınız bir günün eksiklerle dolu olmasını istemezsiniz.

organization of firmsOrganizasyon firmaları

Eğer anlaştığınız düğün mekanı organizasyon hizmeti sunmuyorsa bir düğün organizasyonu firmasını devreye sokabilirsiniz. Profesyonel hizmet sunan bu firmalar çok sayıda tedarikçi firması ile kontak halindedir ve onları idare etmek konusunda da oldukça deneyimlidir. Sizi bütçenizi de göz önünde bulundurarak en uygun kişilere yönlendirirler. Eğer yoğun bir iş temponuz var ve hafta sonlarınızı sözgelimi yemek şirketlerinin peşinden koşmak yerine kendinize ayırmak istiyorsanız profesyonel bir organizatörle çalışmak akıllıca olacaktır.

İhtiyacınıza ve isteğinize bağlı olarak organizasyon firmaları size düğün günü de dahil baştan sona düğünün tüm detaylan için veya yalnızca tedarikçi firmalara yönlendirme konusunda destek verebilir.

 

Profesyonel bir düğün organizatörüne neden ihtiyaç duyarsınız?

 • Düğün mekanı organizasyon hizmeti vermiyorsa
 • Yoğun bir işiniz varsa ve her şeyi koordine etmeye zamanınız yoksa
 • Konu ile ilgili çok fazla tartışma oluyor, bu nedenle kararlan dışarıdan birinin vermesinin daha sağlıklı olacağını düşünüyorsanız
 • Tedarikçi firmalarla pazarlık etmenin zor olduğunu düşünüyorsanız
 • Nereden başlayacağınıza dair en ufak bir fikriniz yoksa

 

Yemek şirketleri

Sofra düzeni, yemeklerin sunumu ve lezzetleri düğününüzün başarılı olması veya fiyaskoya dönüşmesi arasındaki ince çizgide yer alıyor. Misafirlerin mönüyü beğenmedikleri için aç kalması ya da vejetaryen olması gibi durumlar tatsız sonuçlar doğuracağı için sunulacak yemeklere gerekli özeni göstermeniz büyük önem taşıyor. Düğünü yapmayı düşündüğünüz mekana bağlı olarak yemekler mekanın kendisi tarafından karşılanıyor veya dışarıdan bir yemek firması ile anlaşmanız gerekiyor olabilir. Çoğu davet mekanı, davetin türüne (kokteyl, yemekli) göre belirli bir düğün yemek paketi sunar. Genellikle de bu tarz bir pakete yemekler, mutfak ve servis personeli, masalar, sandalyeler ve her türlü sofra malzemesi dahildir. Eğer mobilyasız ve catering hizmeti sunmayan bir mekan ile anlaştıysanız (örneğin boş bir köşk kiraladıysanız veya bir bahçe düğünü yapmayı düşünüyorsanız) yemekle birlikte masa ve sandalye gibi malzemeleri de tedarik eden bir catering firması ile anlaşmanız gerekir.

Bu tarz bir davet çok daha kapsamlı bir organizasyon gerektirir ve eğer yeterli boş zamanınız yoksa en iyi çözüm iyi bir organizasyon firması ile anlaşmak olur.

Her neye karar verirseniz verin, mutlaka düğün mönüsünü ve içkileri önceden tadın. Mönüde beğenmediğiniz veya değiştirmek istediğiniz yemekler varsa bunları catering firması ile paylaşmaktan çekinmeyin, bu sizin düğününüz! Yemeklerin davetli sayısını karşılayacağından emin olun ve davetliler arasında özel bir rejim uygulayan, herhangi bir besine alerjisi olan varsa bunları firmaya bildirin. Düğününüz için anlaştığınız tüm firmalardan olduğu gibi catering firmasından da yazılı taahhüt talep etmeyi unutmayın.

Düğün pastadüğün pastası

Düğün pastaları çoğunlukla yemek firmaları tarafından hazırlanıyor; fakat firma bu hizmeti sunmuyorsa pastanızı başka bir adreste yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Geleneksel çok katlı düğün pastaları yavaş yavaş yerlerini daha az katlı ama daha gösterişi tasarımlara bırakmaya başladılar. Pastaların şekli, üzerindeki motifler ve büyüklüğü sizin isteğinize göre düzenlenebiliyor. Günümüzde yalnızca bu işi yapan pasta tasarımcıları oldukça popüler.

Pastanızı öncelikle şekline göre değil içeriğine göre seçmeye çalışın. Örneğin yazın evleniyorsanız ağır, çok kremalı veya çok çikolatalı pastalar yerine meyveli, daha hafif pastaları tercih edin.

Pastanızın şeklini ve büyüklüğünü belirleyecek en önemli unsur da davetli sayısı olmalı.

Popüler olan bir uygulama maket pasta uygulamasıdır. Gelin ve damadın kesmesi için getirilen pastanın yalnızca en tepesi veya ortası gerçek, geri kalan kısmı makettir. Misafirlere dağıtılacak olan asıl pasta ise içeride dilimlenerek hazırlanır. Böylece pastanın sıcaktan deforme olma veya bozulma riski de ortadan kalkmış olur. Yine aynı şekilde maket pasta kesip misafirlerinize aynı pastanın minyatürünü de dağıtabilirsiniz. Bu da oldukça şık ve tercih edilen bir uygulama.

Araç kiralama

düğün aracıDüğün mekanına gösterişli bir giriş yapmak isterseniz bütçenizin bir kısmını ulaşıma ayırmayı düşünebilirsiniz. Zarif bir araba tercih ediyorsanız çoğu araç kiralama şirketinde kurdeleler ve çiçeklerle şık bir şekilde süsleyebileceğiniz uygun bir araç bulmanız zor olmayacaktır.

Günün romantizmi artırmak isterseniz, eski model nostaljik arabalar kiralayabileceğiniz özel kiramla şirketleri de var. Sadece kiralayacağınız araçta gelinliğinizle rahat oturabileceğinizden ve kumaşının buruşmayacağından emin olun!

Bir at arabası veya bir limuzin kiralamak da hoş bir fikir olabilir.

Aracınızı kiralarken ücretin saatlik mi, yoksa günlük mü olduğunu öğrenin. Gelinin ailesi ve şehir dışından gelen misafirleriniz için de araç kiralamak gerekebilir. Bu durumda firmanın herhangi bir indirim uygulayıp uygulamadığını öğrenin.

Yardımcılarınızın görevleri

Düğün günü geldi çattı. Heyecan dorukta… Hayatınızın en önemli günlerinden biri olan bu günde sizin eliniz ayağınız olacak, güvendiğiniz ve “nazınızı çekecek” bir veya birkaç yardımcıya ihtiyacınız olacak. Bu kişileri belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler var. Düğün günü misafirler dışındaki herkesin (gelin, damat ve aileler) hem son derece mutlu hem de sinirlerinin son derece gergin olduğu bir gündür. Yardımcınız olarak seçtiğiniz kişi veya kişilerin bu gergin sinirleri yatıştırma kabiliyeti ve her şeyin yolunda gitmesini sağlaması çok

önemlidir. Bu kişiler üzerlerindeki sorumluluğun da bilincinde olmalıdır. Örneğin damadın yardımcıları erkenden arabanın süslenmesini sağlamalı, damat için kuaförü ayarlamalı, gerekiyorsa düğün mekanına erken gidip her şeyin eksiksiz olduğundan emin olmalıdır. Gelinin yardımcıları ise gelinin hazırlığının tüm aşamasında onun yanında olmalı ve gelini giydirmelidir.

Bekarlığa veda partiniz

Düğününüzle ilgili en eğlenceli organizasyonlardan biri de bekarlığa veda partiniz. İster geleneksel ve bol cümbüşlü bir gelin hamamı düzenleyin, ister bütün gece ayaklarınıza kara sular inene kadar dans edin; önemli olan bol eğlenceli, unutamayacağınız bir vakit geçirmek.

Bekarlığa veda partinizin organizasyonunu en yakın arkadaşınız, kardeşiniz veya kuzeniniz üstlenebilir. Eğer partinizde kesinlikle olmasını veya kesinlikle olmamasını istediğiniz bir şey varsa bunu organizasyonu üstlenen kişiye önceden söyleyin.

Kimleri davet etmelisiniz?düğün davetiyesi

Davetli listesinde en yakın arkadaşlarınız, akrabalarınız, damadın yakın kız arkadaştan ve dilerseniz eşinizin ve sizin anneleriniz yer alabilir. Anneleri davet etmek tamamen onlarla olan ilişkinize ve partide ne yapacağınıza bağlı. Rahatlatıcı bir spa seansı onlara oldukça cazip gelebileceği gibi, bütün gece o bardan bu bara koşuşturmaktan keyif almaları pek de olası değil. Dilerseniz üçünüzün ayrıca buluşup yemek yediği bir gün organize edebilirsiniz. Parti organizatörünüzle birlikte davetli listesi hazırlarken kimseyi ihmal etmediğinizden emin olun. Davetleri sözlü, yazılı veya e-posta yolu ile insanlara ulaştırabilirsiniz. Mutlaka bir kişiyi katılımcı sayısını takip etmesi, mekanlardan tarih onayı alması ve gerekiyorsa ön ödemeleri yapması için görevlendirmeyi unutmayın.

Nerede ve ne zaman?

Bekarlığa veda partinizi düğünden bir ay veya en geç iki hafta önce yapmanızda yarar var. Eğer düğün haftasına bırakırsanız, kafanızda binlerce başka şey varken partinin tadını çıkarmanız oldukça zor olacaktır.

Herkesin o günü size rezerve etmesi için parti gününü iki hafta öncesinden duyurun.

Ne yapacağınıza gelince…

Bir gece kulübüne gidip bir sürü içki içmekten çok daha eğlenceli ve ilginç seçenekler bulabilirsiniz. Davet ettiğiniz kişileri ve nelerin onların hoşuna gidebileceğini düşünerek hareket edin. İnsanlara göre mekan ayarlamak, mekana göre insan ayarlamaktan her zaman daha iyidir. Aklınızdaki çılgın parti fikri herkesin hoşuna gitmeyebilir.

Tüm eğlence boyunca bir kenarda surat asarak oturan bir grup istemezsiniz.

Kutlamaya katılan herkesin eğlenmesi önemli, fakat herkese tek tek fikrini sorarak zaman kaybetmeyin.

Unutmayın ki herkesi aynı anda mutlu etmeniz mümkün değil, hem bu sizin patiniz! İki veya üç kişilik bir “parti komitesi” kurun ve birlikte genel fikre göre bir parti formatı oluşturun.

BENZER HABERLER

0 3432

0 1127

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.