Anasayfa Sağlık Ter kokuları ile baş edebilme…

Ter kokuları ile baş edebilme…

0 765

Sıcak havaların ve sıcak ortamlarda en çok şikayet edilen konulardan birisi de vücut kokularıdır.

Bu hepimizin büyük bir korkusu olup, özellikle bayanlar bu konudan dolayı çok mustariplerdir.

Terleme olayı sevilmeyen bir olay olsa da, kendi isteğimiz dışında gerçekleşen, metabolizmamızın doğal bir fonksiyonu olarak, vücudun su, ısı ve tuz dengesinin sağlanması için meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Bunların yanı sıra vücudumuzun ısısını sabit olarak kalmasını ve yine vücudun boşaltım sistemi ile ilgili olarak katkısı vardır. Ter aslında renksiz ve kokusuzdur. Ortaya yayılan pis koku kir ve pisliklerin içinde bulunan bakterilerin parçalanması ile oluşur ki, bu normal bir olaydır.

Terlemeler genellikle ortam sıcaklığının yüksek olması, yapılan spor gibi fiziksel hareketler, dans gibi aktiviteler ve bir çok kişinin hormonal bozukluklarının yanı sıra, korku, heyecan, utanma ve sıkılma gibi psikolojik olaylar sonucunda da meydana gelen bir durumdur. Vücudumuzda ortalama 2 milyon ter bezi bulunmakta ve görev yapmaktadır. Bu ter bezleri insanların günlük olarak 0,5 ile 1 litre arasında değişmek kaydı ile terlemesine sebebiyet verirler.

Terlemeye karşı alınabilecek bir çok tedbir ve önlemler vardır. Bunların en önemlisi vücudun sık sık yıkanması ve temiz tutulmasıdır. Daha sonra rahat ve hava almayı kolaylaştıran özellikle pamuklu elbiselerin giyilmesi, koltuk altlarında çıkan istenmeyen tüylerin zamanında kesilmesi ve uzatılmaması, kahve ve alkollü içecekler ile yakıcı gıdalardan uzak kalınması ile bu tarz kötü kokuların önüne geçilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra kötü kokuları piyasalarda satılmakta olan parfüm, deodorant ve antiperspirantlar, losyonlar, kremler vasıtasıyla azaltabiliriz. Ama tamamen önüne geçemeyiz.

BENZER HABERLER

Yorum yok

Bir Yanıt bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.